„Inwazja Rosji to symbol końca epoki postzimnowojennej” Japoński MSZ o historycznym punkcie zwrotnym

Inwazja Rosji na Ukrainę stała się symbolem końca epoki postzimnowojennej i postawiła społeczność międzynarodową przed historycznym punktem zwrotnym – oceniło MSZ Japonii w dorocznym sprawozdaniu na temat polityki zagranicznej, które dzisiaj opublikowano.

zdjęcie ilustracyjne
facebook.com/MinistryofDefence.UA

W najnowszej edycji Dyplomatycznej Błękitnej Księgi japoński resort zaprezentował również twardsze stanowisko wobec Chin i po raz pierwszy w takim dokumencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z państwami Globalnego Południa – podała agencja Kyodo.

W sprawozdaniu oceniono, że „trend współpracy międzynarodowej”, wzmocniony po zakończeniu zimnej wojny, obecnie słabnie, mimo że taka współpraca jest potrzebna, by odpowiedzieć na agresywne działania Rosji przeciwko Ukrainie i inne globalne wyzwania, w tym zmiany klimatu.

Raport opublikowano w czasie narastających napięć pomiędzy rozwiniętymi demokracjami a „obozem rosyjsko-chińskim”, których objawem jest „dysfunkcja Rady Bezpieczeństwa ONZ” w sprawie wojny na Ukrainie - ocenia Kyodo.

Działania dyplomatyczne i wojskowe rządzącej Chinami partii komunistycznej określono w dokumencie jako „największe wyzwanie strategiczne” dla Japonii. Rząd w Tokio będzie uważnie śledził wspólne ćwiczenia wojskowe Chin i Rosji w pobliżu japońskiego terytorium, jakie prowadzone są „z rosnącą częstotliwością” – napisano.

Narastają obawy, że Chiny będą chciały siłą przejąć kontrolę nad demokratycznie rządzonym Tajwanem, który władze w Pekinie uznają za część terytorium ChRL – przypomina Kyodo.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Japonia #Ukraina #Rosja #polityka międzynarodowa

mt
Wczytuję ocenę...
Komentarze (8)
Anonim 11.04.2023 15:21
A ja sie modle za Ukraine i za Rosje, Bialorus i Chiny i ich przywodcow; a na pierwszym miejscu za Polske i jej Parlament, i za skorumpowana przez NIE MCOW Unie E.
Anonim 11.04.2023 15:20
Mdr13,1-9:Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga;z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest,patrząc na dzieła, nie poznali Twórcy,lecz ogień,wiatr, powietrze chyże,gwiazdy dokoła,rwącą wodę lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem.Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa–winni byli poznać,o ile wspanialszy jest ich Władca,stworzył je bowiem Twórca piękności;a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w
Anonim 11.04.2023 14:37
Pokręcona terminologia! A w rzeczywistości II wojna światowa trwa nadal, a wygrywają ją 1) USA, 2) Niemcy 3) Japonia. Te kraje rządzą i są zjednoczone, gdyż inne kraje zostały PODZIELONE: - Polska i jej kresy wschodnie - Imperium Brytyjskie - Imperium Francuskie - Chiny i Tajwan - Korea - Czechosłowacja - Jugosławia - ZSRR - Ukraina. Taki jest rzeczywisty wynik II WŚ, a nie te brednie, które się oficjalnie ludziom od lat wmawia.
Anonim 11.04.2023 20:37
[res] ad. 11.04.2023 14:37 --- powiedzenie że dziś trwa 2 wś jest tak uzasadnione jak powiedzenie że 2 wś była kontynuacją 1wś... lepiej raczej mówić że jest to 3 wś która jest konsekwencją sytuacji powstałej w wyniku 2 wś i zimnej wojny (rozpad ZSRR + przeniesienie produkcji z Zachodu do Chin) ale to tylko terminologia... historia to zasadniczo ciąg zdarzeń które wpływają wzajemnie na siebie...
Anonim 11.04.2023 14:24
Anonim 11.04.2023 14:13 ty byś wszystkim układał jak mają żyć wypad cepie twój układ jest prosty jak budowa cepa którym trzeba ciebie lać aby klepki zaskoczyły na miejsce każdy może żyć jak chce nie jak ty przygłupie sowiecki.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo