Cichanouska apeluje do Rady Europejskiej. Wzywa do nieuznawania wyników wyborów na Białorusi

Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska w opublikowanym nagraniu wideo wezwała Radę Europejską, by nie uznawała sfałszowanych wyników wyborów na Białorusi. Przebywająca na Litwie polityk zaapelowała o "uszanowanie wyboru Białorusinów".

Swiatłana Cichanouska
By Serge Serebro, Vitebsk Popular News - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92654823

Dziś w Brukseli odbędzie się poświęcona sytuacji na Białorusi nadzwyczajna wideokonferencja szefów rządów i państw UE.

 

Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z udziałem Swiatłany Cichanouskiej. Kontrkandydatka Alaksandra Łukaszenki w walce o fotel prezydenta Białorusi przebywająca aktualnie na Litwie, w swoim krótkim wystąpieniu nawiązała do zatrzymania jej męża, Siarhieja, i dodała, że propaganda Łukaszenki "z patriotów robi przestępców". Wspomniała, że jej mąż, popularny bloger, Siarhiej Cichanouski obchodzi urodziny.

- Nie będzie świętować ich z rodziną i przyjaciółmi, będzie świętować je w więzieniu. Został zatrzymany w Grodnie pod zarzutem czynu, którego nie popełnił. To była prowokacja służb specjalnych, aby go uciszyć i aby nie uczestniczył w kampanii wyborczej

- mówiła.

To kolejne nagranie przebywającej obecnie na Litwie Cichanouskiej. We wcześniejszym oświadczeniu była kandydatka w wyborach prezydenckich stwierdziła, że jest "gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność i wystąpić w charakterze lidera narodowego”.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Białoruś #wybory #Swiatłana Cichanouska #UE

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo