Bon Rodzicielski, eRejestracja do lekarza i wyższe nakłady na edukację. Kolejne propozycje Morawieckiego

W ramach edukacji Mateusz Morawiecki proponuje zwiększenie wydatków na cele edukacyjne do 6 proc. i zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe, a także 5 godzin języka obcego od szkoły podstawowej. Bon Rodzicielski, eRejestracja do lekarza, utrzymanie nakładów na służbę zdrowia - to znów postulaty dotyczące ochrony zdrowia zaproponowane w Dekalogu Polskich Spraw.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Banknoty stuzłotowe pieniądze
PhotoMIX-Company - pixabay.com

Premier Morawiecki wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg oraz minister zdrowia Katarzyną Sójką przedstawił propozycje zapisów Dekalogu Polskich Spraw dotyczące polityki edukacji i zdrowia.

Cztery rozwiązania dla edukacji

W zakresie edukacji wskazał na cztery rozwiązania, które miałyby pozytywnie wpłynąć na system edukacji w Polsce. Zaproponował zwiększenie wydatków na edukację do poziomu 6 proc. PKB.

- Inwestycja w nasze dzieci i młodzież jest najlepszą, jaką możemy sobie wyobrazić - stwierdził Morawiecki.

Zapowiedział także znaczące zwiększenie i zmianę sposobu wynagrodzenia nauczycieli poprzez przejście na nowy system pracy, na wzór mechanizmów fińskich czy szwedzkich (średnia podwyżka na poziomie min. 30 proc.).

- Widzę podobne propozycje u części opozycji, czyli zwiększenie wynagrodzeń, w zamian za jeszcze większą ilość godzin spędzanych z dziećmi i młodymi ludźmi - wskazał.

Jako kolejną propozycję premier wymienił wyższe wynagrodzenia na uczelniach - docelowo przeznaczenie 2 proc. PKB na naukę w ciągu 6 lat.

Dodatkowo Morawiecki zaproponował "co najmniej 5 godzin języka obcego już w szkole podstawowej oraz udogodnienia dla uczniów, które pozwolą im w jeszcze lepszy sposób odnaleźć się na rynku pracy i znaleźć swój wymarzony kierunek studiów".

- Wiemy, w jaki sposób to zrealizować, ponieważ jesteśmy w połowie drogi do realizacji tego typu postulatów - ocenił.

Propozycje dla zdrowia

Minister Katarzyna Sójka wskazała, że nakłady na zdrowie mają wynieść w 2027 r. 7 proc. PKB, zapowiedziała m.in. szybką eRejestrację do lekarza.

Oceniła, że ochrona zdrowia na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła – wzrosły nakłady, pracownicy otrzymali podwyżki, zwiększono wyceny świadczeń, wprowadzono program bezpłatnych leków dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, nastąpiły zmiany w obszarze cyfryzacji.

- Jest propozycja, by całą platformę cyfrową wykorzystać dalej, by stworzyć eRejestrację. (…) Jeżeli chodzi o finanse, (…) jest propozycja kontynuacji, czyli 7 proc. nakładów na ochronę zdrowia. (…) Mamy cel: fundusz modernizacji szpitali

– wskazała Sójka.

- Jest plan wprowadzenia Bonu Rodzicielskiego dla rodzin, które borykają się z problemami prokreacyjnymi – poinformowała szefowa MZ na konferencji, w której uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki.

- To rodzice zdecydują, w jaki sposób wykorzystać te pieniądze – zaznaczyła.

Premier pytany, czy bon rodzicielski będzie także obejmował in vitro, powiedział: "nasz bon rodzicielski jest pewnego rodzaju otwartą ofertą dla innych partii politycznych po to, aby znaleźć wspólny mianownik, znaleźć te wszystkie metody, które nas połączą".

- My mamy w naszym obozie zwolenników i przeciwników tej metody, ale jesteśmy otwarci i właśnie, jako swego rodzaju otwartą ofertę dla innych partii, w zależności od tego, czy uda się skonstruować nasz rząd, kierujemy

– zaznaczył..

Dopytywany o orientacyjną kwotę bonu poinformował, że jest to między 10 a 20 tys. złotych. "O takiej kwocie dyskutowaliśmy" - powiedział.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wybory 2023 #Mateusz Morawiecki #Dekalog Polskich Spraw

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo