Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Białoruś dementuje informacje o ofierze śmiertelnej podczas protestów

W czasie zamieszek na Białorusi nie było ofiar śmiertelnych – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka białoruskiego MSW rosyjskiej agencji TASS. Wcześniej obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna poinformowali, że w niedzielnych starciach z milicją zginęła co najmniej jedna osoba.

Wallpaper Flare

- Ofiar śmiertelnych nie ma

- oświadczyła rzeczniczka Wolha Czemadanawa.

Według informacji obrońców praw człowieka jedna osoba zginęła, gdy w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. Przyczyną śmierci była rana głowy. Trzy osoby doznały poważnych obrażeń - powiedział prawnik Walancin Stefanowicz z działającej w Mińsku organizacji Wiasna.

- Co najmniej 120 osób jest zatrzymanych, ale to są dane wstępne

 - dodał Stefanowicz.

Centrum Wiasna ogłosiło w internecie listę osób zatrzymanych na terenie całej Białorusi, na której jest 140 nazwisk. Jednak zatrzymanych jest o wiele więcej - twierdzą obrońcy praw człowieka.

Państwowy Komitet Śledczy Białorusi poinformował w poniedziałek, że wszczął sprawę karną dotyczącą masowych zamieszek i użycia przemocy wobec przedstawicieli władz.

- Wielu z podejrzanych już zatrzymano, ludzie ci znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego. Organy ochrony prawa podejmą wszelkie możliwe środki w celu obrony ustroju konstytucyjnego 

- oświadczył szef Komitetu Iwan Naskiewicz.

Do starć z milicją doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w Mińsku, Witebsku, Grodnie i innych miastach Białorusi. Protesty wybuchły po zakończeniu wyborów i ogłoszeniu oficjalnego sondażu exit poll, według którego w wyborach zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka uzyskując ponad 70 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów.

Według wstępnych oficjalnych wyników ogłoszonych w poniedziałek Łukaszenka zdobył 80,23 proc. głosów, a Cichanouska – 9,9 proc.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#wybory #Swiatłana Cichanouska #Aleksandr Łukaszenka #Wiasna #świat #Białoruś

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo