Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prezydent Duda zapowiada aktywną prezydencję Polski w UE. "Powinniśmy zorganizować dwa szczyty europejskie"

- Priorytety stanowią fundament, ale chciałbym by zostały w sposób należyty podkreślone. Dlatego uważam, że właśnie dla podkreślenia wagi tych najistotniejszych elementów rozwoju Europy na przyszłość, powinniśmy zorganizować w Polsce dwa szczyty europejskie. Pierwszy szczyt: UE-USA, drugi: UE-Ukraina, ukierunkowany właśnie na kwestie odbudowy Ukrainy i przyjęcia Ukrainy do UE - przekazał dzisiaj prezydent RP, Andrzej Duda.

Andrzej Duda
Przemysław Keler - KPRP

Podczas dzisiejszego oświadczenia prezydent RP nawiązał do 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 r. polskiej prezydencji w UE.

- Przed rokiem, w 19. rocznicę wejście Polski do UE, byłem w tym miejscu z premierem Mateuszem Morawieckim. Mówiliśmy wtedy o naszym przewodnictwie w Radzie Ministrów UE, które będzie miało miejsce od początku 2025 r., tzw. prezydencja UE, którą Polska obejmie na pół roku. Mówiliśmy o priorytetach, które potem zatwierdził rząd. Byliśmy razem z premierem, by pokazać jedność działania w obszarze rozwoju i naszej obecności we Wspólnocie - powiedział prezydent.

- Chciałem dzisiaj móc stanąć tutaj z premierem Donaldem Tuskiem, który niestety nie skorzystał z mojego zaproszenia. Wierzę jednak, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii będziemy rozwijać z powodzeniem razem. Polska bardzo potrzebuje dziś jedności. Ta jedność jest ważna, także dla rozwijania poczucia bezpieczeństwa u nas w kraju, prowadzenia jednolitej i mądrej polityki, jak również pokazywania naszego współdziałania partnerom zewnętrznym. Mamy szereg celów do zrealizowania - dodał.

Andrzej Duda przypomniał priorytety polskiej prezydencji w UE: zacieśnianie relacji transatlantyckich, wspieranie akcesji do UE kolejnych państw europejskich, dążenie do uczestnictwa UE w odbudowie Ukrainy oraz kwestia transformacji energetycznej.

- Przez pół roku będziemy przewodzili Unii, de facto dyktowali czy też współtworzyli kalendarz pracy instytucji europejskich. Priorytety stanowią fundament, ale chciałbym by zostały w sposób należyty podkreślone. Dlatego uważam, że właśnie dla podkreślenia wagi tych najistotniejszych elementów rozwoju Europy na przyszłość, powinniśmy zorganizować w Polsce dwa szczyty europejskie. Pierwszy szczyt: UE-USA, drugi: UE-Ukraina, ukierunkowany właśnie na kwestie odbudowy Ukrainy i przyjęcia Ukrainy do UE

– zapowiedział prezydent RP.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo