Z OSTATNIEJ CHWILI
Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy, zgodnie z którą, gdy Wigilia przypada w niedzielę, to handel pracuje w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia • • •

Kłopotliwy sukces Europy Środkowej

Gazety zachodnie pełne są pochwał dla Niemiec i Angeli Merkel, jak dobrze radzą sobie tam z koronawirusem. Owszem, radzą sobie lepiej niż USA, Wielka Brytania, Włochy, Francja czy Hiszpania, ale statystyki zachorowań oraz zgonów i tak mają zdecydowanie gorsze niż kraje Europy Środkowej.

Ale tych nikt nie pochwali. Te mogą liczyć tylko na osobliwe komentarze, jak ten z amerykańskiej gazety, jakoby środkowoeuropejskie rządy, świadome słabości swoich systemów opieki zdrowotnej, musiały jak najszybciej wprowadzić obostrzenia, i dzięki temu się uratowały. To protekcjonalne podejście, typowe dla wielu środowisk opiniotwórczych na Zachodzie, którym przez gardło nie przejdzie, że coś w tej części Europy zadziałało lepiej niż w „centrum cywilizacji”. Zgoda, nasze systemy opieki zdrowotnej mają wiele wad, ale widać, że te na Zachodzie też. To, dlaczego Polsce, Czechom, Słowacji, Węgrom, Rumunii, Chorwacji, krajom bałtyckim itd. na razie idzie tak dobrze, wynika ze splotu wielu czynników, wśród których są także te, że wbrew pozorom mają już całkiem sprawne państwa i zintegrowane społeczeństwa. Świat się zmienił, ale część elit zachodnich tkwi mentalnie w poprzedniej epoce.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Marcin Herman
Wczytuję ocenę...
Komentarze (11)
Moorhen 22.05.2020 08:30
W Europie Środkowej to akurat tylko Czechy i Słowacja na medal, Polska nie robi testów. Nie ma testów to nie ma choroby.
Anonim Wyrozumialy . 22.05.2020 08:06
A moze nasze spoleczenstwo ma wiecej higieny i kultury bycia !!!
Anonim 22.05.2020 07:02
Taa, nie szczepimy się na grypę jak ci idioci z zachodu to jesteśmy bardziej odporni na różne cholerstwa.
Hiszpan 21.05.2020 21:32
Tak to prawda w Hiszpanii ani słowa o Polsce ani próby porównania wyników walki z pandemia oni jak zwykle mówią o sobie że są najlepsi na świecie mundo Mundial
Anonim 21.05.2020 21:44
Hiszpanie? A gdzie oni mieszkają? Gdzieś na końcu Europy czy jeszcze dalej?
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo