Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Europarlament: Dużo o Rosji, wybory za pasem

Zakończona w czwartek po południu, przedostatnia przed wyborami europejskimi, sesja europarlamentu w Strasburgu była jedną z najspokojniejszych w ostatnich latach – tutaj wszyscy myślą już o czerwcowych eurowyborach. Dobrze jednak, że PE zajął się „Potrzebą pilnego zaradzenia problemowi deportacji ukraińskich dzieci do Rosji”. Kwestia Rosji pojawiła się w ramach „tury pytań” do Komisji Europejskiej w sprawie: „Gotowości rządów UE do zwalczania obcych ingerencji, w tym ze strony Rosji”>

Europosłowie wysłuchali też wystąpienia centroprawicowego premiera Finlandii Petteriego Orpo – a więc szefa rządu jednego z dwóch najnowszych państw członkowskich NATO, od którego szereg innych członków Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego mogłoby się uczyć jak przygotowywać się do potencjalnej napaści ze strony Rosji (Helsinki mają jedną z najsilniejszych artylerii w UE).

Była też mowa o wyznaczaniu rotacyjnej – co rok – „Europejskiej stolicy dzieci”.

Dość duży rozgłos w mediach, także po drugiej stronie Atlantyku zajęła debata nad sprawozdaniem posłów z Włoch i Rumunii, dotyczącym sztucznej inteligencji (AI).

Europosłowie debatowali również o „Europejskim akcie o wolności mediów”, choć w sprawozdaniu przygotowanym przez niemiecką eurodeputowaną jakoś nie pojawiła się kwestia zaboru mediów publicznych (TVP, Polskie Radio, PAP) w naszym kraju.

Mówiono też o zezwoleniach dla „obywateli państw trzecich” czyli spoza UE na pobyt i pracę na terytorium Unii.

Omówiono również upoważnienie państw członkowskich UE-27 do ratyfikowania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie eliminacji przemocy i molestowania.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet wystąpiły dwie reprezentantki Hiszpanii w piłce nożnej – mistrzynie świata z ubiegłego roku.

Była też debata o cyberbezpieczeństwie, a także prezentacje dotyczące „Odpowiedzialności za produkty wadliwe”, alternatywnych metod rozstrzygania sporów czy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego.

Niestety, była też debata zakończona nieszczęsnym głosowaniem w sprawie: „Charakterystyki energetycznej budynków”, co jest wprowadzaniem kolejnego elementu Zielonego Ładu. Parlament Europejski dalej podkręca ekologiczną „śrubę” w sytuacji, gdy rolnicy wzdłuż i wszerz Starego Kontynentu, z bardzo dużym poparciem społecznym, protestują przeciwko Zielonemu Ładowi. To ciekawy przykład zupełnego oderwania się od wyborców…

PS: Wyrazy solidarności z moim dobrym znajomym, którego często zapraszałem na posiedzenia Delegacji UE-Rosja Leonidem Wolkowem (b. szefem sztabu śp. Aleksieja Nawalnego), którego „nieznani sprawcy” ciężko pobili przed jego domem na Litwie. Rosyjskie służby mają kolejną ofiarę na sumieniu, jeśli w ogóle można mówić o sumieniu w ich kontekście.
 

 Źródło: niezalezna.pl

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Ryszard Czarnecki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo