Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Diabeł i ornat

Uwielbiam polskie przysłowia: zawarta jest w nich wyjątkowa mądrość naszego ludu. Do obecnej sytuacji szczególnie pasują mi zwłaszcza dwa. Pierwsze: „Ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni”. Drugie: „Złodziej krzyczy: łapać złodzieja”.

Jeśli słyszę, że Prawo i Sprawiedliwość jest formacją prorosyjską, to od razu dźwięczą mi w uszach obie te stare maksymy. Jeśli słyszę, że za Zielony Ład odpowiada nie Unia Europejska i nie europosłowie z partii tworzących obecny rząd, którzy za nim głosowali (w przeciwieństwie do europosłów z PiS), to przecież również wypisz wymaluj, „ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni”. Takich piramidalnych kłamstw i kompletnego odwracania pojęć jest jednak więcej. Już zaczyna się nas oskarżać o to, że to w latach 2015–2023 rzekomo likwidowano… jednostki wojskowe.

Białe staje się czarne, a czarne białe, ku osłupieniu publiczności, której dech zapiera, jak ktoś może być aż tak bezczelny. Ale oni uważają, że po pierwsze trzeba kłamać, po drugie: kłamać, a po trzecie znów: kłamać. A mi jako historykowi przypomina się, proszę wybaczyć to porównanie, jak sowieccy okupanci Polski po 1945 r. oskarżali AK o współpracę z Niemcami. Mechanizm był ten sam, ohyda – takoż.
 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Ryszard Czarnecki
Wczytuję ocenę...
Wideo