Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

To są nasze pluskwy!

Zrobiłem na Facebooku wpis: „Najpierw fakt, potem rozumowanie. Fakt: pluskwy znowu pogryzły podróżnych w pociągu. Rozumowanie: za pluskwy nie odpowiada PKP; za PKP nie odpowiada minister Sławomir Nowak; za ministra Nowaka nie odpowiada premier Tusk;

Zrobiłem na Facebooku wpis: „Najpierw fakt, potem rozumowanie. Fakt: pluskwy znowu pogryzły podróżnych w pociągu. Rozumowanie: za pluskwy nie odpowiada PKP; za PKP nie odpowiada minister Sławomir Nowak; za ministra Nowaka nie odpowiada premier Tusk; za premiera Tuska nie odpowiadają wyborcy PO; za to, jacy są wyborcy PO, nie odpowiadamy my, pozostali rodacy! Zgoda?”

Dałem link do tekstu „Dziennika Łódzkiego” z 5 stycznia 2013 r. o kolejnych skargach na pogryzienie podróżnych PKP przez pluskwy: „Nie tylko do przewoźnika, ale również do sanepidu. Z tego powodu zarządzono dezynfekcję wagonów na terenie całego kraju. Akcja walki z insektami miała zakończyć się do końca 2012 r. Jej koszt to prawie pół miliona złotych, za które planowano wydezynfekować 384 wagony”.

W piątek 11 stycznia w pociągu rozmawiam z mężczyzną od ponad 30 lat pracującym na kolei. Zgodził się, że jest gorzej niż w PRL, gdzie pewnych rozsądnych procedur przestrzegano. Zapytany, dlaczego jest kiepsko, odrzekł: tabor, zaległe remonty, zlikwidowane dobre technikum kolejarskie w Bydgoszczy, na stanowiska kierownicze daje się ludzi nieznających pracy na kolei.

Osoby, które moje teksty w „Gazecie Polskiej” czytają, domyślają się, do czego zmierzam. Otóż mój rozmówca – kolejarz, człowiek inteligentny i oczytany (takie odniosłem wrażenie) - patrząc na swoją niesprawną instytucję, widzi jedynie przyczyny bezpośrednie. Jego myślenie wcale nie sięga ku szerszym mechanizmom leżącym u podstaw opłakanej kondycji kolei w Polsce.

Podobnie zresztą postrzega różne sprawy w kraju wielu rodaków – w tym pełniących funkcje kierownicze w rozmaitych ogniwach państwa. Widzą skrawki, nie próbując ogarnąć całości, której są częścią. Są niby-obywatelami. I zresztą tacy niby-obywatele niedostrzegający powiązań przyczynowo-skutkowych między zjawiskami są potrzebni. Ich umysły łatwiej tefałenizować.

Umysły stefałenizowane błędnie pojmują politykę. Z trudem dostrzegają polityczne uwarunkowania pracy wielu instytucji. Nie widzą np. związków przyczynowo-skutkowych. Związków między pójściem (lub nie) na wybory, między głosowaniem na taką a nie inną partię z jakością infrastruktury kolejowej w Polsce.

Zachowują się i rozumują tak, jak gdyby brud w wagonach nie był zależny od jakości zarządzania spółkami kolejowymi. A jakość zarządzania tymi spółkami nie zależała od zasad, według których dobierane są kadry kierownicze tych spółek. A owe zasady nie zależały od tego, jakiego typu zaplecze polityczno-kadrowe ma minister infrastruktury. Jakby ten minister wziął się z nieba, a nie został powołany przez premiera. I jakby premier wziął się nie wiadomo skąd, a nie z woli lub bezmyślności i wyborców, i niegłosujących Polaków.

Ważna jest wiedza o mechanizmach społecznych i poczucie podmiotowości. Zatem i odpowiedzialności. Szefowie spółek kolejowych, minister infrastruktury i premier są na etatach. Dostają pensje, premie, mają do dyspozycji system kontroli i nadzoru. Odpowiadają za swoje posady.

A my, wyborcy? No właśnie, czy na pewno my, czytelnicy „Gazety Polskiej”, w żadnej mierze nie odpowiadamy za to, że nasi krewni, znajomi, koleżanki z pracy po czterech latach kiepskich rządów PO–PSL w roku 2011 uznali, że tym właśnie ugrupowaniom należy znów dać władzę nad Polską?

Moim zdaniem jesteśmy współodpowiedzialni za sposób myślenia naszych dorosłych rodaków – wyborców PO. Tylko trochę. Ale jednak. Bo my-obywatele odpowiadamy za swój kraj.

 Źródło: Gazeta Polska

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Andrzej Zybertowicz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo