Z OSTATNIEJ CHWILI
Wrocław/ Nie żyje jeden z policjantów postrzelonych w piątek przez Maksymiliana F. • • •

Prezes Trybunału Konstytucyjnego uhonorowana. Julia Przyłębska z nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska otrzymała nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez miesięcznik "Nowe Państwo". - Nagradzamy tych, którzy w sposób szczególny, z odwagą, konsekwencją, stają w obronie prawdy w życiu publicznym - podkreśliła redaktor naczelna pisma Katarzyna Gójska.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wręczenie wyróżnienia dla sędzi Julii Przyłębskiej - prezes TK
fot. Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Jednym z corocznych wyróżnień, jakie przyznawane są podczas gali "Człowiek Roku" przez media Strefy Wolnego Słowa jest nagroda im. Grzegorza I Wielkiego. Przyznaje ją miesięcznik Niezależna Gazeta Polska "Nowe Państwo". Dla kogo jest wyróżnienie, które nosi imię słynnego papieża?

- To wyjątkowe wyróżnienie, jedyne takie w polskiej przestrzeni publicznej, bo nagradzamy tych, którzy w sposób szczególny, z odwagą, konsekwencją, stają w obronie prawdy w życiu publicznym - wskazała redaktor naczelna "Nowego Państwa" Katarzyna Gójska. 

Poszukując laureatów, zastanawiając się, komu przyznać tę nagrodę, nie kierujemy się tym, czy jest to osoba znana, ale przede wszystkim patrzymy na dokonania. To nagroda za wybitne dokonania. Chcemy poszukiwać osób, które z odwagą i konsekwencją stają w obronie prawdy w życiu publicznym, ale również tę prawdę rozumiemy jako stanie na straży praworządności, interesu RP i ładu państwowego. W tych kategoriach postrzegamy to nasze wyróżnienie. 

Redaktor Gójska wspomniała o osobach, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Byli wśród nich laureaci nagród Strefy Wolnego Słowa - prezydent RP Lech Kaczyński czy szef IPN Janusz Kurtyka, jak również członek redakcji "Gazety Polskiej" red. Stefan Melak. - Zawsze będziemy pamiętać o tych, którzy stracili życie reprezentując Rzeczpospolitą Polską w dniu 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - powiedziała.

Nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego za 2020 rok otrzymała sędzia Julia Przyłębska - prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Trybunał Konstytucyjny to niezwykle ważna polska instytucja, która stoi na straży praworządności, na straży przestrzegania konstytucji. Od kilku lat obserwujemy kompletne odwrócenie pojęć. Ci, którzy krzyczą, że trzeba bronić konstytucji, de facto nawołują do jej brutalnego łamania. Te same środowiska polityczno-społeczne, które mówią o niezawisłości sędziowskiej, w rzeczy samej nic wspólnego z obroną tej niezawisłości nie mają, a wprost przeciwnie - wzywają do bezprecedensowego łamania niezawisłości, wprost chcą wpływać na pracę instytucji sądowniczych. Widzimy też, że Trybunał Konstytucyjny stoi na straży praworządności bez względu na tę silną falę ataków, które mają na celu zdyskredytować TK, ale też wywrzeć wpływ na pracę i orzeczenia Trybunału. Pani prezes Julia Przyłębska jest tą osobą, która nie poddaje się tej niszczącej dla państwa presji. Z pełną konsekwencją i odwagą stoi na straży państwa prawa, na straży polskiej konstytucji

- powiedziała w laudacji redaktor Katarzyna Gójska.

"Szanowna Pani prezes, to właśnie jest nagroda za tę odwagę, za tę konsekwencję, za działanie na rzecz najlepiej pojętego interesu państwa" - usłyszała laureatka wyróżnienia miesięcznika "Nowe Państwo". 

- Nie ma państwa obywatelskiego, jeżeli nie jest przestrzegane prawo, jeżeli sędziowie ulegają wpływom politycznym, są wprzęgani w działania polityczne niektórych sił. Wtedy nie możemy mówić o tym, że państwo funkcjonuje tak, że obywatele mogą czuć się bezpiecznie i czują się w swoim państwie gospodarzami. Proszę tę nagrodę traktować, jako docenienie Pani postawy, ale również czujemy jak ogromny ciężar na Pani prezes spoczywa w związku z niewyobrażalną, barbarzyńską falą nienawiści, hejtu, pogardy. To, że Pani to w tak dzielny i elegancki sposób znosi, to po ludzku niezwykle trudne, ale z perspektywy państwa jest to niezwykle ważne. Reprezentuje Pani majestat władzy sądowniczej w Polsce i to, że w żaden sposób nie ulega Pani tym naciskom, nie ulega tej presji, a stoi na straży zapisów konstytucyjnej, powinno być to dla wszystkich wielkim dobrem

- wskazała redaktor Gójska.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Nowe Państwo #Julia Przyłębska

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo