Z OSTATNIEJ CHWILI
Wrocław/ Nie żyje jeden z policjantów postrzelonych w piątek przez Maksymiliana F. • • •

Poruszający wpis premiera po wczorajszej gali. "Nieśmy żagiew polskości, lepszego świata"

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki odebrał podczas Gali Człowiek Roku "Gazety Polskiej" nagrodę im. Św. Grzegorza I Wielkiego, przyznaną pośmiertnie jego ojcu, Kornelowi. - Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o wkładzie mojego ojca, Kornela Morawieckiego w obaleniu systemu komunistycznego i walce o prawdę, gdy w III RP tej prawdy w życiu publicznym zaczynało brakować - oświadczył dzisiaj na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wczoraj podczas Gali Człowiek Roku 2019 "Gazety Polskiej", śp. Kornel Morawiecki został uhonorowany nagrodą im. Św. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez miesięcznik "Nowe Państwo". Nagrodę odebrał w imieniu ojca szef rządu, Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj premier Morawiecki nawiązał do tej uroczystości we wpisie na Facebooku.

"Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o Jego wkładzie w obaleniu systemu komunistycznego i walce o prawdę, gdy w III RP tej prawdy w życiu publicznym zaczynało brakować. Mój Ojciec walczył o lepszą Polskę, miał ją głęboko w sercu, żył dla Polski"

- napisał szef rządu.

"Pracował całe życie i do samego końca nad wielką polską syntezą. Czyli nad połączeniem silnie wpisanych w naszą świadomość ideałów wolności ze zdolnością do budowy sprawiedliwego ładu. Syntezą tradycji i nowoczesności, teorii i praktyki, kultury, zwłaszcza kultury wyższej i techniki"

- dodał.

Premier podkreślił, że Kornel Morawiecki "śnił stale o takiej właśnie Polsce".

"Rozumiał, że prawda wymaga świadectwa, ideał domaga się czynu, a do realizacji pragnień i śmiałych planów – konieczne są odważna i ofiarna aktywność"

- czytamy we wpisie premiera Morawieckiego.

"Wiedział, że wolność, nawet już wygrana, nigdy nie jest dana raz na zawsze. Wiedział, że wolność bez solidarności, jest tylko pustym hasłem. Nieśmy żagiew polskości, żagiew lepszego świata" - dodał szef rządu.

Podczas niedzielnej gali, w laudacji na cześć Kornela Morawieckiego, Katarzyna Gójska, redaktor naczelna miesięcznika "Nowe Państwo", powiedziała, że lider Solidarności Walczącej "za głoszenie prawdy o komunizmie zapłacił wieloma latami prześladowań, koniecznością ukrywania się, walką w konspiracji, bezpieczeństwem własnym, ale też tych, którzy byli mu najbliżsi".

- Był człowiekiem niezwykłej odwagi, wielkiej charyzmy, człowiekiem silnym, pełnym przekory w walce z wszelką niesprawiedliwością, ale również przemocą. Jednocześnie miał serce na dłoni wobec ludzi potrzebujących, skrzywdzonych, wykluczonych, takich ,którzy nie potrafili odnaleźć się w naszej rzeczywistości

- mówiła Gójska.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Mateusz Morawiecki #Kornel Morawiecki #Gala Człowieka Roku Gazety Polskiej #Nowe Państwo #Nagroda im. Świętego Grzegorza Wielkiego

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo