Z OSTATNIEJ CHWILI
USA/ Pakiet wydatków na pomoc Ukrainie odrzucony przez Senat • • •

Gutowski i Overbeek z tytułem „Hiena Roku 2023” za paszkwile na Jana Pawła II i brak rzetelności

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) ogłosił przyznanie tytułów „Hien Roku 2023” Marcinowi Gutowskiemu, autorowi reportażu „Franciszkańska 3” emitowanego w TVN24, oraz Ekke Overbeekowi, autorowi książki „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” wydanej przez wydawnictwo Agora. Tytuł „Hiena Roku” jest przyznawany przez SDP dziennikarzom, którzy wykazali szczególną nierzetelność i lekceważenie zasad etyki dziennikarskiej. Szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i wiceprezes SDP dr Jolanty Hajdasz w szczegółowej analizie wykazała również przykłady manipulacji zawartych w reportażu telewizyjnym „Franciszkańska 3” i książce „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zarząd Główny SDP zdecydował, że Gutowski Overbeek otrzymują niechlubny tytuł „Hieny Roku 2023”
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

SDP ocenia, że „śledztwo dziennikarskie” przeprowadzone przez Gutowskiego i Overbeeka opiera się na ahistorycznej interpretacji i ocenie materiałów Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, które obecnie znajdują się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej.

Zarząd Główny SDP zdecydował, że Gutowski Overbeek otrzymują niechlubny tytuł „Hieny Roku 2023” za niewiarygodne i nierzetelne, niezgodne z etyką dziennikarską i zasadami dziennikarskiego profesjonalizmu oraz warsztatem badań historycznych, publikacje atakujące św. Jana Pawła II.

„Śledztwo dziennikarskie” przeprowadzone przez Marcina Gutowskiego i Ekke Overbeeka to ahistoryczna interpretacja i ahistoryczna ocena materiałów Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa znajdujących się dziś w zasobach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Zdarzenia i dokumenty omawiane w w/w publikacjach dobrane są jednostronnie, a dane osób mających być kluczowymi świadkami w tej sprawie są mimo upływu lat zanonimizowane i przez to niewiarygodne. Dziennikarze Marcin Gutowski i Ekke Overbeek nie przeprosili do tej pory za fundamentalne błędy w swoich publikacjach i nie odnieśli się do miażdżącej krytyki, jaka pojawiła się w mediach po publikacji zarówno reportażu, jak i książki ich autorstwa”. 

– czytamy w uzasadnieniu.

Szczegółową analizę manipulacji zawartych w reportażu telewizyjnym „Franciszkańska 3” i książce „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” omówiła dr Jolanta Hajdasz, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i wiceprezes SDP.

[kliknij i pobierz]

Kliknij i pobierz prezentacjęStowarzyszenie Dziennikarzy Polskich / SDP.pl

 

 Źródło: Niezalezna.pl, SDP.pl

 

#Jan Paweł II #Franciszkańska 3 #TVN24 #Marcin Gutowski #Ekke Overbeek #Hiena Roku

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo