Tylko w "Gazecie Polskiej": Jak rodzina Gradów podbiła polską energetykę

Spółki związane z byłym ministrem Donalda Tuska już za rządów Zjednoczonej Prawicy zarobiły miliony na kontraktach z państwowymi spółkami energetycznymi. Śledczy sprawdzają, czy w latach 2016–2017 przy ich zawieraniu nie dochodziło do korupcji i nieuczciwej konkurencji – ujawnia Piotr Nisztor w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska" dostępnym od dziś w sprzedaży.

twitter.com/printscreen

"Gazeta Polska" przypomina, że 60-letni Aleksander Grad przez cztery lata zasiadał w fotelu ministra skarbu. Potem kierował państwową spółką mającą wybudować w Polsce elektrownię atomową. Obecnie jest związany z zarządzaną przez syna Pawła grupą MGGP, świadczącą usługi inżynieryjne, w tym m.in. wykonywanie zdjęć lotniczych. Od 2020 r. były minister zasiada w radach nadzorczych nie tylko spółki MGGP, ale także podmiotów zależnych: MGGP Aero i Vimap.

Z ustaleń "GP" wynika, że obydwie firmy pod rządami Zjednoczonej Prawicy zarobiły miliony na kontraktach z kontrolowanymi przez Skarb Państwa spółkami energetycznymi.

Prokuratura Regionalna w Lublinie i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) sprawdzają, czy przy zawieraniu części z nich – tych z lat 2016–2017 – nie dochodziło do korupcji.

Z kolei Prokuratura Okręgowa w Olsztynie bada inne wątki tej sprawy: podejrzenie czynów nieuczciwej konkurencji przy przetargach wygrywanych przez Vimap i MGGP Aero, a także rzekomego przywłaszczenia technologii wykorzystywanej potem do świadczonych usług.

"Sprawa (…) trwa od ponad pięciu lat, a jej podłożem nie są działania służb państwowych, ale zemsta oraz fałszywe doniesienia byłego szwedzkiego pracodawcy, który nie może się pogodzić z odejściem i usamodzielnieniem się części kadry zarządzającej"

– przekonuje z kolei w piśmie do "GP" spółka Vimap.

Obszerny tekst Piotra Nisztora w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska".

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819
 

 Źródło: niezalezna.pl,

 

#Gazeta Polska

Piotr Nisztor
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo