Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

"Gazeta Polska" NOWY NUMER: Wojna w PSL zagrozi Tuskowi. Doły już zawierają koalicje z PiS

W partyjnych dołach PSL-u powszechne jest przekonanie, że Kosiniak-Kamysz jest z jakichś niezrozumiałych powodów uległy wobec Tuska. A ta uległość jest szkodliwa także dla interesów zwykłych działaczy. O tym przeczytacie w najnowszym numerze "Gazety Polskiej". Zamów wygodną prenumeratę cyfrową!

Gazeta Polska - nowy numer
fot. - Gazeta Polska

TEMAT NUMERU: 

 • Wojna w  PSL zagrozi Tuskowi

– Doły PSL są po wyborach wkurzone, a w partii trwa liczenie szabel przed starciem o władzę. Frakcja Kosiniaka- -Kamysza to w Sejmie od 17 do 18 szabel. Frakcja Waldemara Pawlaka i Marka Sawickiego to od 15 do 16 szabel –mówi nasz informator. Czy wygrana tej drugiej oznaczałaby koalicję z PiS i Konfederacją? W klubie parlamentarnym są zwolennicy takiego rozwiązania i nawet prowadzą rozmowy z PiS, ale zwolennikiem koalicji nie jest sam Pawlak. – Natomiast na koalicję z PiS mocno naciskają partyjne doły na szczeblu powiatu, a niekiedy także województw. Mówią, że z faktu, iż Kosiniak-Kamysz jest szefem MON, nic nie mają, a układ z PiS dawałby więcej władzy w województwach czy spółkach skarbu państwa – mówi nasz informator. I same zawierają lokalne koalicje PiS-PSL, mimo zakazu i wściekłości centrali. Pisze o tym Piotr Lisiewicz.

PONADTO W NUMERZE:

 • Wojenny pseudostan Tuska

Sejm zajął się prezydenckim projektem ustawy porządkującej zarządzanie wojskiem w obliczu obecnych zagrożeń, ale Donald Tusk zapowiedział własne rozwiązania, które mają regulować m.in. kwestie użycia wojska bez konieczności wprowadzania stanu wyjątkowego czy wojennego. Oznacza to możliwość ograniczenia roli prezydenta w sprawach dotyczących armii. Takie prawo w praktyce pozwoli rządowi na posługiwanie się wojskiem w różnych celach, nie tylko związanych z ochroną granicy. Polecamy tekst Huberta Kowalskiego. 

 • Szef BBN: Wojsko ma prawo i obowiązek używania uzbrojenia, gdy dochodzi do zamachu na Rzeczpospolitą

Mamy obowiązek dostarczyć żołnierzowi takich rozwiązań prawnych, w których on nie będzie miał żadnych wątpliwości, że może albo nie wolno mu użyć tego uzbrojenia. (...) Te reguły muszą być znane nie tylko Straży Granicznej, nie tylko dowódcy wojskowemu i każdemu żołnierzowi. Te reguły powinny być spisane, wywieszone w garnizonie czy zgrupowaniu na każdym z baraków, powtarzane na każdym apelu, ale one powinny zostać też przetłumaczone na języki arabskie i umieszczone na barierze na granicy po to, aby ludzie z drugiej jej strony dobrze rozumieli, że to nie są strzały ostrzegawcze – mówi minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w rozmowie z Michałem Rachoniem. 

 • Metodą "na rympał" chcą uderzyć w KRS

Już przestali dbać nawet o pozory. Prokuratura chce ścigać sędziów z KRS, choć wzięli oni udział w legalnej procedurze. Iustitia uważa inaczej i wszczęto w tej sprawie śledztwo. Z kolei pod adresem ministra Adama Bodnara padło żądanie sparaliżowania pracy Rady, choćby poprzez... wyłączenie systemu informatycznego. A w sądach ruszyła nowa odsłona czystek – krążą listy sędziów z wydziałów karnych, którzy mają być wyłączani z orzekania. – To zmierzch państwa opartego na prawie – mówi „Gazecie Polskiej” sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa. O tym, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości, pisze Grzegorz Broński.

 • Patrioci o Polsce, wyborach i domu wolnego słowa

Powyborcze analizy i wyzwania na kolejną kadencję w Parlamencie Europejskim, ocena koalicji 13 grudnia po półroczu rządów i ważna walka, jaką wciąż musi toczyć Telewizja Republika – to tematy, które zdominowały tegoroczny zjazd patriotów w Sulejowie. Na miejscu zjawili się dziennikarze Strefy Wolnego Słowa, politycy oraz ponad pół tysiąca Klubowiczów z całego świata. Relację przygotowali Anna Zyzek i Aleksander Mimier. 

 • Adrian Borecki o Republice: Zadajemy trudne pytania w imieniu milionów Polaków

Praca w stacji, która ma tak duże wsparcie swoich widzów, to coś absolutnie niesamowitego. Kiedy zadajemy trudne, niewygodne pytania, kiedy próbują nas zniszczyć – czujemy to wsparcie i wiemy, że za nami stoją ludzie. Wiemy, że zadajemy pytania w imieniu milionów Polaków i nie jesteśmy w tym sami. Jest to niezwykle ważne. Republika nie powstałaby bez swoich widzów. Nie istniałaby bez osób, które nas wspierają. Jesteśmy jedyną stacją w Polsce, która ma rzeszę tak wiernych fanów! Przez 8 lat pracy w mediach publicznych nigdy nie widziałem czegoś takiego – mówi Adrian Borecki, dziennikarz TV Republika, reporter programu „Dzisiaj” oraz prowadzący „Piachem w tryby” i „Republika wieczór”. Rozmawiała Anna Zyzek.

 • Polityka klimatyczna uderza z ogromną siłą. Zdaniem rządu, to... szansa

- Po wyborach do Parlamentu Europejskiego twórcy Zielonego Ładu odetchnęli z ulgą. Nie minął tydzień, a znowu pojawiły się zapowiedzi ogromnych inwestycji w OZE, a politycy, którzy patrzyli na program z rezerwą, teraz mówią, że nie ma od niego odwrotu. Tymczasem PiS chce, aby rząd walczył w UE o zawieszenie systemu ETS - pisze Jacek Liziniewicz.

 • Trener tenisa z Sewastopola i syn w Azotach

Pod koniec kwietnia prezesem jednej ze spółek kontrolowanego przez skarb państwa chemicznego giganta został syn znanego trenera tenisa Siergieja Sobolewa. To Rosjanin z polskim paszportem pochodzący z Krymu, który w 2014 roku publicznie popierał aneksję półwyspu przez Federację Rosyjską, chwaląc Władimira Putina za... zapobieżenie rozlewowi krwi. Dziś przekonuje, że kategorycznie potępia rosyjską agresję na Ukrainę. Ujawnia to Piotr Nisztor. 

 • Prawicowa rewolucja we Francji

Zdecydowane zwycięstwo partii Marine Le Pen w wyborach do Parlamentu Europejskiego doprowadziło we Francji do najpoważniejszego kryzysu politycznego od lat. Za kilka tygodni lepeniści mogą przejąć rząd, ale równie dobrze kraj może pogrążyć się w chaosie. Co tak naprawdę dzieje się nad Sekwaną? O tym przeczytacie w tekście Kacpra Kity. 

 • Obóz korupcji i Moskwy bierze Bułgarię

Główny rezultat kolejnych przedterminowych wyborów w Bułgarii to triumfalny powrót populistycznego byłego premiera Bojko Borysowa, lidera centroprawicowej partii GERB. To polityk symbolizujący korupcję, przez lata chroniony przez niemiecką chadecję i jej nominata w Brukseli Donalda Tuska. Ale jeszcze gorzej wygląda sukces oligarchy objętego amerykańskimi i brytyjskimi sankcjami oraz obecność dwóch prorosyjskich partii nacjonalistów

– pisze Antoni Rybczyński.

 • Handlowy sukces Polski

- Nie przestajemy skracać dystansu dzielącego nasz kraj od tych najbardziej rozwiniętych. Obok znaczącego wzrostu PKB Polski per capita spektakularny przykład stanowi ogromny wzrost w ostatnich dwóch dekadach naszego udziału w światowym handlu. - czytamy w tekście Macieja Pawlaka.

 • Potężny oręż dezinformacji

Wojna informacyjna to jeden z głównych elementów współczesnych konfliktów. Oddziałuje na masową skalę, manipulując i wprowadzając chaos. Nic dziwnego, że do jej prowadzenia wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie. Jedną z nich jest tzw. deepfake, czyli łączenie obrazów, na przykład ludzkiej twarzy, za pomocą sztucznej inteligencji i tworzenie zmanipulowanych treści, nagrań wideo etc. Ochoczo korzysta z niej Rosja. Polecamy tekst Konrada Wysockiego.

Te i wiele innych ciekawych informacji oraz opinii przeczytacie w tygodniku "Gazeta Polska". Nowy numer w sprzedaży od środy 19 czerwca!

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej. Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Gazeta Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wideo