W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska”, dostępnym w sprzedaży od środy 17 maja 2023 r., szczególnie polecamy tekst Piotra Lisiewicza o tym, jak opozycja chce ciamajdanu w wojsku. Polskie służby wiedzą, że Rosja będzie próbowała wpłynąć na wyniki wyborów w Polsce. Będzie też o polowaniu na niewygodnych dla Tuska dziennikarzy. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. „Gazeta Polska” - tygodnik niepodległego Polaka. Zamów wygodną prenumeratę cyfrową.
Dla Rosji zmiana władzy w Polsce jest ważniejsza niż zdobycie Bachmutu czy wynik wielu innych krwawych militarnych starć. Raczej groteskowe protesty przeciwko zakupowi Himarsów czy wzywanie żołnierzy do nieposłuszeństwa to stały element repertuaru opozycji, jednak przed wyborami uzupełniony on został o poważniejsze prowokacje, takie jak ta wokół znaleziska koło Bydgoszczy. Wszystkie aktywa Rosji, Niemiec i postkomuny w polskim wojsku zostaną teraz użyte, by to ich interesy były w Polsce górą. Zdaniem szefa komisji służb specjalnych Waldemara Andzela, możliwe są nawet zamachy terrorystyczne, jak to było przed wyborami w Hiszpanii.
– więcej w tekście Piotra Lisiewicza.
Roman Giertych, zaufany prawnik Donalda Tuska i dwóch wpływowych polityków Platformy Obywatelskiej, chce wsadzić mnie za kratki za ujawnienie największego skandalu ostatnich lat – afery taśmowej. To jednak tylko ostrzeżenie. Bo jeśli Platforma Obywatelska dojdzie do władzy, w więzieniach zaczną lądować wszyscy niewygodni dla Tuska dziennikarze.
– ujawnia Piotr Nisztor.
Niektórzy brytyjscy publicyści i politycy od bez mała dwóch lat wieszczą, że w ciągu najbliższej dekady Polska może dogonić lub nawet przegonić Wielką Brytanię pod względem poziomu życia. Czy jest to realna perspektywa i jakie warunki muszą być spełnione, by dokonało się to, co jeszcze niedawno wydawało się czymś zupełnie abstrakcyjnym?
– piszą w swoim tekście Grzegorz Wierzchołowski i Maciej Pawlak.
Rozpoczęcie dostaw wyrzutni HIMARS, utworzenie w Polsce centrum produkcyjno-serwisowego tego uzbrojenia, a także porozumienie zakładające udostępnienie ośmiu śmigłowców Apache do czasu, aż nasza armia nie dostanie własnych maszyn – to efekty ostatniej wizyty wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka w USA. W jej trakcie Rosja rozpuściła narrację, jakoby znalazła sposób na poradzenie sobie z amerykańskimi HIMARSAMI. Przebieg wojny na Ukrainie potwierdza, że jest odwrotnie.
– czytamy w tekście Konrada Wysockiego.
Dla nas, Polaków, bitwa o Monte Cassino to część narodowej tożsamości, a historia żołnierzy bijących się z Niemcami w maju 1944 roku stanowi żelazny element naszej edukacji historycznej. Przy okazji 79. rocznicy zwycięstwa polskiego warto zwrócić uwagę na to, jak możemy o nim opowiadać światu. Los 2. Korpusu Polskiego ma bowiem w sobie tę wyjątkowość, że umożliwia przekazanie fragmentu naszej trudnej historii innym narodom tak, by chciano nas słuchać. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” – sztandarowy projekt Instytutu Pamięci Narodowej za prezesury dr. Karola Nawrockiego to jedna z najlepszych inicjatyw na polu tzw. polityki historycznej ostatnich dekad – za rok, w czasie okrągłej, 80. rocznicy, wystawa będzie gościć na ziemi włoskiej.
– więcej na ten temat w tekście Tomasza Łysiaka.
W przyrodzie istnieje wiele różnych sposobów na to, aby przetrwać. Nie wszystkie jednak są skuteczne, o czym przekonały się dinozaury inwestujące w olbrzymie gabaryty i ostre zęby. Przez miliony lat zmienności gatunków przyglądały się te, które postawiły na bycie zawsze blisko domu. Żółwie to bezsprzecznie wygrani ewolucyjnego wyścigu.
– pisze Jacek Liziniewicz.