Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Relacja z gali „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie”

To był gorący wieczór. Zwłaszcza dla laureatów nagrody II edycji konkursu „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie”. – Chcemy pokazać, że Polska jest silnym państwem.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
To był gorący wieczór. Zwłaszcza dla laureatów nagrody II edycji konkursu „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie”. – Chcemy pokazać, że Polska jest silnym państwem. O tej sile świadczy m.in. wzrost gospodarczy – powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Codziennej” i tygodnika „Gazeta Polska”, podczas uroczystej gali.

W urokliwej scenerii, przy śpiewie zespołu In Love rozdano nagrody „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie”. – Obecny wzrost gospodarczy nie jest przypadkowy – podkreślił Tomasz Sakiewicz podczas uroczystej gali.

Do tej kwestii odnieśli się również uczestnicy debaty „Polska innowacyjna. Idea czy rzeczywistość”, zorganizowanej w trakcie ceremonii.

Jeżeli w ciągu paru najbliższych lat nie dojdzie na świecie do jakichś poważnych zachwiań, do 2019 r. przewidujemy wzrost PKB o 5 pkt proc. Oprócz tych danych ważny jest też optymizm społeczeństwa. A ten jest najlepszy od lat


– stwierdził Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. – Po 27 latach od transformacji ustrojowej Polska nadal nie jest innowacyjna. Jednak w przeciwieństwie do sytuacji z 1989 r. teraz mamy trochę kapitału, który w innowacje możemy zainwestować – dodał Jagiełło.

Natomiast według Michała Kleibera, przewodniczącego Kapituły „Teraz Polska”, jest szansa na poprawienie innowacyjności, jeżeli zwiększy się tylko jej promocję.

Podczas debaty Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, wskazał, że wspomniany optymizm widać po skali inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych.

W 2016 r. zainwestowano w nie 2,5 mld zł. Teraz spodziewamy się zdecydowanie lepszych wyników. Ważne jest też to, że w strefach inwestują obecnie przede wszystkim firmy z polskim kapitałem. Stanowią one 80 proc.

– mówił Chudziński.

Jak podkreślali eksperci, wspomniany optymizm widać również po liczbie rejestrowanych firm oraz coraz mniejszej chęci wyjazdu Polaków „za groszem”.
 

W pierwszym kwartale 2017 r. migrację zarobkową rozważyłoby 14 proc. rodaków. To o 6 proc. mniej niż w roku ubiegłym

– wskazał prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Tomasz Sakiewicz zwrócił uwagę również na kwestię funduszu rozwoju, czyli państwowej spółki, w której skoncentrowano znaczną część środków rządowych.
 

Misją polskiego Funduszu Rozwoju jest wsparcie naszych przedsiębiorców. Oni zasługują na dostęp do takiego samego wsparcia, jakie mają ich konkurenci za granicą. Myślę, że w perspektywie pięciu lat dogonimy pod względem dobrobytu Unię Europejską

– wyjaśnił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nagrodę II edycji konkursu „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie” przyznano w kategoriach „Innowator” dla Piotra Skarżyńskiego z Centrum Słuchu i Mowy Medincus, „Eksporter” dla Karola Zarajczyka z Ursus SA, „Lider przemysłu” dla Dariusza Sapińskiego, prezesa Mlekovity, „Małe i średnie przedsiębiorstwa” dla Janusza Kasztelewicza, właściciela Sądeckiego Bartnika, produkującego miody, oraz „Filantrop” dla ks. Jacka Stryczka ze Szlachetnej Paczki. Wyróżnienie zaś otrzymał Lucjan Siwczyk, właściciel firmy Transcolor.

Wśród gości gali znaleźli się m.in. wicepremierzy Piotr Gliński i Jarosław Gowin, ministrowie Krzysztof Tchórzewski, Krzysztof Jurgiel, Jan Szyszko, Witold Bańka, Henryk Kowalczyk, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wiceministrowie Jarosław Sellin, Jarosław Zieliński, Patryk Jaki, Jerzy Kwieciński, Krzysztof Michalkiewicz, doradca prezydenta Cezary Kochalski, a także Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W naszym kraju działa 2 mln firm, z tego ponad 95 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. To świadczy tylko o tym, jak ogromną rolę w polskiej gospodarce one odrywają. To właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają 50 proc. PKB

– powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Ideą konkursu „Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie” jest promowanie postaw przedsiębiorców, eksporterów, menedżerów, filantropów, ekspertów wspierających rozwój polskiej gospodarki i przyczyniających się do propagowania patriotyzmu gospodarczego. Nagrody przyznano po raz drugi. Galę zorganizowało wydawnictwo Forum.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#gosporadka #nagordy #gala #Polski Przedsiębiorca #Gazeta Polska Codziennie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Klaudia Dadura
Wczytuję ocenę...
Wideo