Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Żywa, improwizowana muzyka. Rawa Blues Festival rusza 7 października

Altered Five Blues Band, Philip Sayce, Albert Cummings i The Troy Redfern Band wystąpią 7 października w katowickim Spodku podczas tegorocznego 41. Rawa Blues Festival.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay

"To jest żywa i improwizowana muzyka" – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor i twórca festiwalu, bluesman Irek Dudek.

W Spodku w sobotę przed południem Rawę zainaugurują występy młodych muzyków. Na konkursowej Małej Scenie zagra siedem zespołów rywalizujących o nagrodę publiczności i o prawo występu na Dużej Scenie.

O godzinie 15.00 nastąpi otwarcie Dużej Sceny. Wystąpi laureat Małej Sceny, a także zespół Blueset, Robert Kordylewski i Teksasy & Wojtek Cugowski.

Nowością w tegorocznej edycji festiwalu będzie Rock'n'roll Set. O godz. 17.00 zagra założony w 1978 r. brytyjski zespół Restless, a także przedstawicieli polskiej muzyki: Shakin' Dudi i Boogie Boys.

Około godz. 18.00 rozpocznie się koncert finałowy. Wystąpią: Altered Five Blues Band – kwintet z Milwaukee słynący z mieszanki mocnego i oryginalnego bluesa, Albert Cummings – piosenkarz i gitarzysta, który grał z wieloma najwybitniejszymi muzykami, Philip Sayce – jeden z najznamienitszych gitarzystów na świecie i Troy Redfern, którego utwory wdarły się na szczyty rockowych list.

Kolejną tegoroczną nowością będzie możliwość wychodzenia i ponownego wchodzenia podczas koncertów do Spodka. Organizatorzy podkreślili, że festiwal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na cztery dni przed koncertem było wykupionych ponad 3 tys. biletów.

Na Rawę Blues przychodzą często całe rodziny, więc będą też różne atrakcje, jak m.in. wystawa motocykli Indian, giełda płyt winylowych, wystawa obrazów i strefa pin-up, w której za darmo będzie można ułożyć fryzurę i makijaż. Dzieci do lat 15 i osoby niepełnosprawne mogą wejść na festiwal za darmo z opiekunem mającym bilet.

Rawa Blues Festival jest najstarszym festiwalem bluesowym w Polsce. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez Katowice rzeki – Rawy. Od początku, czyli od 1981 r., organizuje go Irek Dudek – wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i autor tekstów.

"Miasto Katowice wspiera propozycje festiwalowe, w tym także Rawa Blues Festival. To wsparcie jest dosyć wysokie – sięga 800 tys. zł"

– poinformował wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

W 2012 r. w Stanach Zjednoczonych festiwal uhonorowano prestiżową nagrodą Keeping the Blues Alive. Przyznaje ją organizacja The Blues Foundation z Memphis najbardziej zasłużonym osobom i organizacjom propagującym bluesa na świecie.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo