Blisko dwie trzecie (65 proc.) mieszkańców Polski planuje letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy – wynika z badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków w sezonie letnim zrealizowanego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. To wzrost o 18 proc. w stosunku do wyników z ubiegłego roku.
Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii i jest na dosyć wysokim poziomie.
- tłumaczy Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Blisko trzy czwarte zapytanych osób planuje wakacje w kraju (71%), jedna piąta za granicą (19%), a tylko co dziesiąty nie wie jeszcze, gdzie pojedzie (10%). Wśród planujących wyjazd krajowy dwóch na pięciu turystów będzie nad morzem (41%), blisko co trzeci spędzi urlop w górach (27%), a co szósty nad jeziorem (16%) i zaledwie co dwudziesty w innym mieście (5%).
Stale rozwijająca się krajowa oferta turystyczna zachęca Polaków do wypoczynku w Ojczyźnie. Turystyka aktywna blisko przyrody podbiła serca rodaków, a infrastruktura komunikacyjna znacznie skraca podróże z kilkunastu do zaledwie kilku godzin. Liczymy również na to, że Polacy chętnie skorzystają w te wakacje z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest tak wsparciem domowego budżetu rodzin, jak i realną pomocą dla przedsiębiorców.
- przyznał Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Dwóch na trzech planujących wyjazd chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w zeszłym roku (66%). Jedna czwarta zapytanych chce wydać podobną lub taką samą sumę̨ jak w zeszłym roku (25%). Co szósty deklarujący wyjazd zamierza wydać ponad 3000 złotych (17%). Co piaty chciałby wydać między 2001 a 3000 złotych (20%). Połowa zapytanych o wyjazdy w sezonie letnim zamierza wydać na nie do 2000 złotych (53%). Przeciętnie planuje się 6-dniowe wyjazdy.