Unijni ekoszaleńcy zrujnują Polaków » czytaj w najnowszym numerze #GazetaPolska! Więcej »

W tych miejscach w Kosmosie może powstawać życie! Do poszukiwań można wykorzystać znany teleskop

Składniki niezbędne do powstania życia mogą być generowane w otoczeniu młodych gwiazd - wynika z najnowszych badań. Według tych odkryć, w okolicach młodych gwiazd, w mikroskopijnych cząstkach lodu, może formować się prosty aminokwas, a mianowicie kwas karbaminowy. Różne istniejące obserwatoria, w tym Teleskop Jamesa Weba, mogą być wykorzystane do poszukiwań tego związku.

kosmos
Pixabay - Pixabay
  • W pobliżu młodych gwiazd, w okruchach lodu może powstawać prosty aminokwas - kwas karbaminowy.
  • Do powstania kwasu karbaminowego wystarczy amoniak i dwutlenek węgla w temperaturze -234 i -211 st. C.
  • Kwas karbaminowy może powstawać już w najzimniejszych, początkowych stadiach formowania się gwiazd.
  • W wyższych temperaturach kwas karbaminowy może przekształcić się w bardziej złożone aminokwasy.
  • Aminokwasy powstałe w kosmosie mogły zostać na Ziemię przyniesione z meteorytami czy kometami.

Przez długi czas uważano, że pierwsze aminokwasy, czyli kluczowe składniki życia, powstały w pierwotnej zupie pokrywającej pradawną Ziemię, w wyniku różnorodnych reakcji chemicznych. Niemniej jednak nowa teoria sugeruje, że aminokwasy mogły być dostarczone na Ziemię z kosmosu wraz z meteorytami. Te kosmiczne obiekty mogły zgromadzić je, przelatując przez liczne skupiska lodowe podczas swojej długiej podróży.

Tajemnica życia w Kosmosie

Badacze z Uniwersytetu w Hawajach w Manoa przeprowadzili szczegółowe analizy reakcji, jakie mogą zachodzić w takich lodowych skupiskach w kosmosie. Postanowili stopniowo podgrzewać cząstki lodu zawierające amoniak i dwutlenek węgla, podobne do tych występujących w przestrzeni kosmicznej.

Obserwowali, że przy temperaturach między -234 a -211 stopni Celsjusza powstawał karbaminian amonu oraz kwas karbaminowy, będący najprostszym aminokwasem. Co istotne, te substancje mogą formować się już na najzimniejszych, wczesnych etapach tworzenia się gwiazd, twierdzą naukowcy.
W wyższych temperaturach dwie cząsteczki kwasu karbaminowego mogą łączyć się, tworząc stabilny gaz. Co więcej, są zdolne przekształcić się w bardziej złożone aminokwasy.

Początki życia na Ziemi

Badacze wysuwają hipotezę, że wspomniane substancje mogły istnieć w pierwotnych materiałach różnych układów planetarnych, w tym Układu Słonecznego, i trafić na Ziemię wraz z meteorytami czy kometami. Podkreślają, że poszukiwania tych związków w przestrzeni mogą być prowadzone przy użyciu odpowiednio dostrojonych potężnych instrumentów, takich jak Teleskop Jamesa Weba.

Podsumowanie:

Wyniki badania wspierają hipotezę, że aminokwasy mogły powstać w kosmosie i zostać na Ziemię przyniesione z meteorytami czy kometami.

Obecność kwasu karbaminowego w kosmosie można potwierdzić obserwacjami z wykorzystaniem Teleskopu Jamesa Webba.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, pubs.acs.org

 

#kosmos #nowe życie w kosmosie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo