Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Uważaj na tlenek węgla. Jak uniknąć zatrucia czadem? [PORADNIK]

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o kolejnym zgonie w wyniku zatrucia czadem. Dlatego RCB publikuje w mediach społecznościowych poradnik pn. Nie dla czadu. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi.

gov.pl/web/kmpsp-bielsko-biala

Pamiętaj, że czad jest gazem trującym, a w związku z tym, że jest bezzapachowy i bezbarwny trudno go wykryć. Dlatego czujka czadu może uratować życie"
- radzi RCB.

W poradniku przypomniano podstawowe zasady bezpieczeństwa w sezonie grzewczym. Oprócz instalacji czujników czadu, zaleca się, by regularnie wietrzyć pomieszczenia w których włączone są termy i piece gazowe.

W trosce o własne bezpieczeństwo rozważmy zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Pamiętajmy jednak, aby zamontować go w odpowiednim miejscu oraz przed każdym sezonem grzewczym wymienić w nim baterię. Częste uruchamianie czujnika bez wyraźnej przyczyny może wskazywać na wyczerpanie baterii w urządzeniu.

Strażacy przypominają, że zaopatrzenie się w czujnik CO to niejedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla.

  • Pamiętaj, że główną przyczyną zaczadzeń jest niepełne spalanie, które zachodzi przy braku odpowiedniej wentylacji. Dlatego, jeśli korzystasz np. z kuchenki gazowej, zadbaj o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Regularnie sprawdzaj też stan przewodów kominowych oraz urządzeń grzewczych – serwisuj je i w razie konieczności wymień na nowsze i bezpieczniejsze modele.
  • Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych ani otworów nawiewnych, ponieważ ich uszczelnienie również może przyczynić się do zatrucia czadem. Często wietrz mieszkanie, także zimą.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie stanu urządzeń grzewczych. Czynności te nie wymagają wiele wysiłku, a mogą uratować zdrowie i życie domowników.

Objawy zatrucia czadem

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Wśród tych, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie wymienia się:

  • zaburzenia koncentracji, 
  • zawroty i bóle głowy, 
  • osłabienie, 
  • wymioty, 
  • drgawki, 
  • spowolnienie oddechu,
  • zaburzenia tętna. 

W każdym przypadku stwierdzenia objawów zatrucia tlenkiem węgla należy zadzwonić po pomoc lekarską.


 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, RCB

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo