Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

To najstarsza taka czaszka w Europie! Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia

Naukowcy odkryli najstarszą tego typu czaszkę w Europie. Chodzi o fragment szkieletu hipopotama. Dotąd najstarsze dowody obecności hipopotamów w Europie sugerowały, że zwierzęta te pojawiły się na kontynencie znacznie później, niż rzeczywiście na nim występowały.

Sekret hipopotamów
Follow Alice - pexels.com
  • Naukowcy zidentyfikowali najstarszą czaszkę hipopotama nilowego w Europie.
  • Czaszka pochodzi z terenu dzisiejszego Rzymu i ma 560-460 tys. lat.
  • Jest to najstarszy znany okaz hipopotama nilowego w Europie.
  • Odkrycie to potwierdza, że hipopotamy nilowe rozprzestrzeniły się w Europie bardzo wcześnie, w środkowym plejstocenie.
  • Obecność hipopotamów jest ważnym wskaźnikiem warunków klimatycznych i środowiskowych panujących w tamtym okresie na terenie Europy.

Naukowcy poinformowali, że udało im się zidentyfikować najstarszą czaszkę hipopotama na kontynencie europejskim, dowodząc, że w przeszłości hipopotamy nilowe szeroko występowały również na tym kontynencie - informuje zespół badawczy w artykule opublikowanym w czasopiśmie „PLOS”. 

Skąd hipopotamy w Europie?

Współczesne hipopotamy nilowe (Hippopotamus amphibius) wywodzą się od afrykańskich przodków. Najnowsze badania sugerują, że w Europie pojawiły się one bardzo wcześnie, w środkowym plejstocenie. Badania przeprowadzono pod kierunkiem Bena Mecozziego z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie.

Wyniki badań opierają się na datowaniu czaszki hipopotama, znalezionej na stanowisku paleontologicznym w dzielnicy Tor di Quinto na północy Rzymu. To jedno z najbardziej kompletnych znalezisk hipopotama z plejstocenu w Europie. Naukowcy poddali analizie chemiczno-fizyczną skład osadów wokół czaszki. 

Przełomowe odkrycie

Datowanie wskazało, że czaszka ma między 560 tys. a 460 tys. lat. Analiza morfologii czaszki i zębów potwierdziła, że należą one do hipopotama nilowego. Odkrycie ujawniło, że czaszka stanowi najstarszy znany skamieniały reprezentant tego współczesnego gatunku hipopotamów w Europie. 

Jak relacjonują naukowcy, to odkrycie wzbogaca naszą wiedzę zarówno o historii tego gatunku, jak i o warunkach klimatycznych i środowiskowych w przeszłości, ponieważ obecność hipopotamów stanowi istotny wskaźnik tych warunków.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, journals.plos.org/plosone

 

#czaszka #czaszki hipopotama #czaszka hipopotama

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo