Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Sztuczna inteligencja pomoże w walce z rakiem? Zamiast chemioterapii – precyzyjniejsza metoda

Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji wykazuje potencjał w redukcji niepotrzebnej chemioterapii u pacjentek z rakiem piersi, oferując precyzyjniejszą metodę prognozowania przebiegu choroby. Artykuł opublikowany w czasopiśmie „Nature Medicine” podkreśla, że ocena tkanek dokonywana przez sztuczną inteligencję przewyższa wyniki doświadczonych patologów.

nanoboty - bioroboty
MaŁu - Dall-E
  • Naukowcy z Northwestern University opracowali nowy model sztucznej inteligencji (AI), który może lepiej przewidywać przebieg raka piersi niż tradycyjne metody diagnostyczne.
  • Model AI analizuje 26 różnych właściwości tkanki piersi, w tym wygląd komórek nowotworowych, komórek odpornościowych oraz komórek nadających kształt i strukturę tkance.
  • Ocena tkanek wykonywana przez AI wypadła zdecydowanie lepiej niż ocena przeprowadzana przez doświadczonych patologów.
  • Wprowadzenie nowego modelu do praktyki klinicznej mogłoby umożliwić pacjentkom z rakiem piersi dokładniejsze oszacowanie ryzyka związanego z chorobą i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących opieki klinicznej.
  • Model AI może również pomóc w ocenie odpowiedzi terapeutycznej i dostosowaniu leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.
  • Naukowcy pracują nad kolejnymi modelami AI stworzonymi do bardziej specyficznych typów raka piersi.

Rak piersi to choroba charakteryzująca się dużą heterogenicznością i zróżnicowanymi wynikami leczenia. W obecnej praktyce diagnostycznej ocena mikroskopowego wyglądu tkanki piersi przez patologów stanowi kluczowy krok w określaniu stopnia złośliwości nowotworu i wyborze odpowiedniej terapii. Jednakże, opisany artykuł wskazuje na istotność uwzględnienia wzorców komórek nienowotworowych, które obecnie są pomijane w procesie diagnostycznym.

Grupa ryzyka raka piersi

Dokładna identyfikacja grupy ryzyka, do której przynależy pacjentka, oraz oszacowanie jej prognozy długoterminowego przeżycia są kluczowe dla dostosowania czasu trwania i intensywności chemioterapii. Istotne jest uniknięcie nieprzyjemnych i szkodliwych skutków ubocznych związanych z chemioterapią. 

Nasze badanie pokazuje znaczenie czynników nienowotworowych w prognozowaniu wyniku leczenia pacjenta.

– Mówi prof. Lee Cooper z Northwestern University, główny autor badania.

Sztuczna inteligencja w walce z rakiem

Badacze zbudowali model sztucznej inteligencji, który analizuje zarówno komórki nowotworowe, jak i nienowotworowe, oraz interakcje między nimi. Model ten wykazał zdolność do oceny 26 różnych właściwości tkanki piersi, generując ogólny wynik prognostyczny. Dodatkowo prezentuje wyniki dotyczące poszczególnych rodzajów komórek, co pozwala patologom lepiej zrozumieć podstawy danej prognozy.

System oparty na sztucznej inteligencji mierzy się z trudnościami, z jakimi boryka się ludzkie oko w kategoryzacji skomplikowanych wzorców komórkowych. Działanie modelu sprawia, że proces decyzyjny staje się bardziej dostępny dla patologów, przyspieszając diagnozę.

Wprowadzenie tego nowatorskiego modelu do praktyki klinicznej może umożliwić pacjentkom z rakiem piersi dokładniejsze oszacowanie ryzyka związanego z chorobą, co pozwoli im podjąć bardziej świadome decyzje dotyczące opieki klinicznej. Ponadto, sztuczna inteligencja może być kluczowym narzędziem w ocenie skuteczności terapii, umożliwiając dostosowanie długości leczenia w zależności od ewolucji mikroskopowego wyglądu tkanki w czasie.

Podsumowanie:

Sztuczna inteligencja ma potencjał do rewolucji w diagnostyce i leczeniu raka piersi. Nowe modele AI mogą zapewnić pacjentkom z rakiem piersi bardziej precyzyjne i zindywidualizowane leczenie.

Prof. Cooper i zespół badawczy planują rozwinięcie modelu, tworząc bardziej specyficzne wersje dostosowane do różnych typów raka piersi, takich jak rak potrójnie ujemny czy HER2-dodatni. To kolejny krok w kierunku poprawy precyzji prognozowania wyników leczenia oraz lepszego zrozumienia biologii raka piersi.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, nature.com

 

#nanoboty #rak piersi

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo