Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Święto nie tylko dla zakochanych? Czego jeszcze nie wiesz o walentynkach?

Wbrew powszechnej opinii walentynki nie są wyłącznie świętem zakochanych. 14 lutego świętują wszyscy, którzy się kochają. To szczególny czas, który spędzony razem z rodziną może okazać się cenną lekcją. Gdy za oknem jest jeszcze zima, albo już brzydkie i mokre przedwiośnie, zakochani na całym świecie szykują się do szczególnego świętowania. Walentynki mają już stałe miejsce w popkulturze. Jak cieszyć się w taką porę, kiedy dni wciąż są krótkie, a słowiki nawet nie wyruszyły jeszcze w drogę? Rozwiązaniem jest właśnie miłość. Nie tylko ta romantyczna i pełna uniesień. Miłość to spoiwo w relacjach rodziców z dziećmi, wnuków z dziadkami, rodzeństwa. Każda taka miłość zasługuje na celebrowanie. Zatem - walentynki to święto wszystkich, którzy kochają i czują się kochani.

Zdjęcie autorstwa alleksana z Pexels

Moc oksytocyny

Jest wiele pomysłów na to, jak wspierać dojrzałe, jak i nowe uczcie. Jeśli mowa o rodzinnym, świętowaniu, warto pamiętać, że rodzina to nie tylko „mama” i „tata”, ale także dzieci, więc walentynki są również ich świętem. A dzieci potrafią okazać uczucia w zaskakujący sposób. Przyjęło się jednak, niekonieczne słusznie, że jak walentynki, to na kolację idą rodzice, a do dzieci przychodzi niania albo babcia. Kiepskie rozwiązanie, bo pokazujemy dzieciom, że miłość to sprawa dorosłych.

Naukowcy przekonują, że miłość to chemia - serotonina, dopamina, oksytocynyna. Hormony te mają zarówno dorośli, jak i dzieci.

Szczególnie interesująca jest tu oksytocyna, której działanie ma związek z łagodzeniem stresu, obniżeniem ciśnienia krwi, a nawet efektem przeciwbólowym i, jak wskazują badania, kobiety reagują na nią silniej. To właśnie oksytocyna jest odpowiedzialna za szczególnie silną miłość matczyną. Regularne wydzielanie tego hormonu tworzy przywiązanie i ułatwia budowanie więzi.
- pisze prof. dr hab. Robert Musioł z Instytutu Chemii Unwersytetu Śląskiego w cyklu artykułów „Kartka z kalendarza”.

Moc przytulania

Dotyk drugiego człowieka ma wielką moc. 

Potrzebujemy czterech uścisków dziennie, aby przetrwać; ośmiu uścisków dziennie do prawidłowego funkcjonowania; 12 uścisków dziennie dla zapewnienia rozwoju.
- przekonywała Virginia Satir, nieżyjąca już psychoterapeutka, pięknie powiedziała kiedyś o przytulaniu:

Co prawda Satir nie przeprowadziła żadnych badań naukowych w tym zakresie, ale zrobili to inni. Psychologowie udowodnili, że przytulanie i kontakt fizyczny mają ogromne znaczenie. Co prawda nie określono, ile przytuleń dziennie potrzebuje człowiek, biorąc pod uwagę ogólne zalety rodzinnej bliskości, takie precyzyjne wyliczenia nie wydają się konieczne.

Jakie są zatem korzyści z przytulania? Przede wszystkim przytulanie powoduje spadek wydzielania kortyzolu (hormon stresu), obniża ciśnienie krwi i tętno, kiedy jesteśmy zdenerowowani, ale też wzmacnia układ odpornościowy i - zwyczajnie, daje moc. Przytulając mówimy bez słów: jesteś ważny, kocham cię, jestem przy tobie.

Pomysł na walentynkowy prezent

Czy jest lepsza okazja do przypomnienia sobie czym jest czułość niż walentynki? Oczywiście - każdy dzień jest dobry, tyle że codziennie pędzimy, nasze życie toczy się od projektu do projektu, gubimy siebie i tracimy z oczu innych. Podlegamy rutynie, a ta dotyczy też okazywania uczuć. W walentynki warto się zatrzymać, skupić się na tym, co najważniejsze - na naszych relacjach z bliskimi. 

Być może w ten dzień jest to łatwiejsze, ponieważ celebrujący miłość świat ośmiela nas, zachęca i nie pozwala zapomnieć o czułości, wyznaniach, a nawet drobnych prezentach. 

Przy okazji - walentynkowe prezenty mają opowiedzieć o naszej miłości, a nie oszołomić ceną czy oryginalnością. Podarunki można też przygotować razem, chociażby z dziećmi - to doskonała okazja, żeby pobyć ze sobą, ale też porozmawiać o uczuciach.

To nieprawda, że walentynki powinny świętować tylko zakochane pary, nie ma chyba większej bzdury. Są dobrą okazją do tego, żeby zadzwonić do kogoś, kogo dawno się nie widziało i powiedzieć mu coś miłego. Uśmiechnąć się do sąsiadów, obdarować komplementem. Rodzinne walentynki to uczenie się nawzajem miłości do świata.
- mówi Renata Wrona, trenerka i coach.

Jak kreatywnie świętować walentynki?

Jak świętować walentynki rodzinnie? Przede wszystkim liczy. Możemy przygotować kartki walentynkowe i tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia, nie upierajmy się, że na nich koniecznie muszą być serduszka - dzieci mają głowę pełną pomysłów. Dziecięca wyobraźnia nie jest taka schematyczna. 

Pomysły na rodzinne walentynki

  • Zabawa w wyznania - niech dzieci napiszą kilka słów, które najbardziej kojarzą im się z mamą i tatą, nie zdradzając jednak o którego z rodziców chodzi. Rodzice mogą zrobić to samo - słowami opisać siebie nawzajem i dzieci. Dopasowywanie później słów do osób może być pełne niespodzianek. 
  • Wspólne pieczenie lub gotowanie 
  • Zabawa w postaci z bajek – możecie się przebrać za ulubionych bohaterów.
  • Rodzinna gra w kalambury.

Szukasz bardziej oryginalnych pomysłów? Ciekawą opcją są na przykład małe naukowe eksperymenty - butelki sensoryczne ze spadającymi sercami, musujące serduszka z sody oczyszczonej czy te wykonane z zamrożonego octu. Naukowcy mają mnóstwo pomysłów. Naukowe walentynki to trend, który już jest obecny w Polsce, warto połączyć opowieść o miłości z nauką. 

Walentynki z dziećmi są ważne nie tylko dlatego, że rodzina celebruje uczucia. Dzieci uczą się od dorosłych samego podejścia do takiej celebracji. Jeżeli będziemy się obdarowywać drogimi prezentami, dzieci zabiorą ten wzorzec w dorosłość; więc zamiast stosu podarunków – możemy zaoferować im lekcję altruizmu.

 Źródło: Niezalezna.pl, gmlifestyle.pl, niepodlegla.gov.pl

 

#walentynki z dziećmi #prezent na walentynki #pomysł na prezent

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo