Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Francja została warunkowo wybrana gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku • • • PKP Cargo: zarząd zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych; obejmą one do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników • • •

Sekret długowieczności odkryty? Sprawdź, dlaczego warto utrzymywać stałą masę ciała

Podtrzymanie stabilnej masy ciała u kobiet po 60. roku życia może przyczynić się do osiągnięcia wieku dziewięćdziesiątki lub nawet setki, w porównaniu z tymi, które zanotowały utratę lub przyrost masy – donoszą badacze w czasopiśmie „Journal of Gerontology”.

Sekret długowieczności odkryty? Sprawdź, dlaczego warto utrzymywać stałą masę ciała
Polina Tankilevitch/pexels

Wyniki badania udowodniają, że kobiety, które utrzymują stałą masę ciała po osiągnięciu 60. roku życia, mają większe szanse na dożycie dziewięćdziesiątki, dziewięćdziesiąt pięciu lat lub nawet stu lat w porównaniu z kobietami, które zmieniły swoją wagę. Badania objęły ponad 54 tysiące kobiet, które wzięły udział w programie „Women’s Health Initiative” mającym na celu zrozumienie przyczyn chorób przewlekłych występujących u kobiet w wieku pomenopauzalnym.

W badaniu wieloośrodkowym pod kierownictwem badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stwierdzono, że osiągnięcie wieku dziewięćdziesiątki, dziewięćdziesięciu pięciu lat lub stu lat było bardziej prawdopodobne u kobiet, które po osiągnięciu 60. roku życia utrzymały stałą masę ciała. Starsze kobiety, które zachowały stabilność masy ciała, miały od 1,2 do 2 razy większe szanse na osiągnięcie długowieczności niż te, które doświadczyły zmiany wagi.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Kobiety, które doświadczyły spadku masy ciała o 5 lub więcej procent miały o 51 proc. mniejsze szanse na dożycie dziewięćdziesiątki w porównaniu z tymi, których masa ciała pozostała stała. Również przyrost masy ciała o 5 lub więcej procent nie sprzyjał długowieczności w porównaniu z utrzymaniem stałej wagi.

Nadwaga lub otyłość w Stanach Zjednoczonych wśród starszych kobiet jest powszechna. Badania te ukazują, że utrzymanie stałej masy ciała jest kluczowe dla długiego życia. Jeśli starsza kobieta zauważy utratę masy ciała, niezamierzona wcześniej, może to być sygnał ostrzegawczy wskazujący na problemy zdrowotne i krótszą długość życia.

– mówi pierwszy autor badania, dr Aladdin H. Shadyab z Herbert Wertheim School of Public Health and Human Longevity Science na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Wyniki badania sugerują, że ogólne zalecenia dotyczące utraty wagi u starszych kobiet niekoniecznie przekładają się na dłuższe życie. Warto jednak zaznaczyć, że osoby z otyłością lub nadwagą powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli rozważana jest umiarkowana utrata wagi w celu poprawy zdrowia lub jakości życia.

To pierwsze obszerne badanie oceniające wpływ zmiany masy ciała w późniejszym okresie życia na długowieczność.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Journal of Gerontology

 

#Sekret długowieczności #prawidłowa masa ciała #utrata wagi

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo