Rekiny, tak samo jak ludzie, są zdolne do odczuwania gorzkiego smaku – tak wynika z najnowszych badań genetycznych, których rezultaty opublikowano w czasopiśmie naukowym "PNAS". Badania te rzucają światło na zdolność rekina do postrzegania gorzkiego smaku już we wczesnych etapach ich ewolucji. Co interesujące, podobne receptory gorzkiego smaku posiadają również ludzie, pomimo że ostatni wspólny przodek rekinów i ludzi żył 500 milionów lat temu. Odkrycie to zostało dokonane przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Kolonii i Freising.
W trakcie badań zidentyfikowano receptory gorzkiego smaku u 12 różnych gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych, do których należą rekiny i płaszczki. Te receptory, zaliczane do tzw. typu 2, są obecne także u ludzi i umożliwiają rozpoznawanie gorzkich i potencjalnie trujących substancji spożywczych. Wcześniej uważano, że tego typu receptory występują jedynie u kręgowców kostnoszkieletowych.
Najnowsze badaia umożliwiają spojrzenie aż 500 milionów lat wstecz, na molekularne i funkcjonalne korzenie całej rodziny receptorów gorzkiego smaku.
Genomy rekinów są stosunkowo duże, co sprawiało, że analiza ich genetyki była trudniejsza niż w przypadku wielu innych zwierząt. Jednak dzięki postępowi w technikach sekwencjonowania, badacze zyskali bardziej zaawansowane narzędzia do badania genów ryb chrzęstnoszkieletowych, w tym także receptorów gorzkiego smaku.
Badanie objęło analizę 94 gorzkich substancji, które są rozpoznawane przez ludzi, a 11 z nich stwierdzono, że aktywuje receptory gorzkiego smaku u rekinów. Co ciekawe, niektóre z tych substancji wywołują również aktywację receptorów gorzkiego smaku u „żywej skamieniałości” latimerii.
Podsumowanie:
Odkrycie to nie tylko rzuciło nowe światło na percepcję smaku u rekinów, ale także poszerza nasze zrozumienie ewolucji receptorów gorzkiego smaku, dostarczając fascynujących informacji o wspólnych korzeniach tej zdolności u różnych gatunków zwierząt.
Ustalenia naukowców sugerują, że zdolność odczuwania gorzkiego smaku jest ważną cechą, która pojawiła się już wczesnych w historii kręgowców.