Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Odkryto niezwykły system planet. Jest niezmieniony od miliardów lat!

Satelita Cheops, należący do europejskiego obserwatorium kosmicznego, ujawnił niezwykły układ planetarny, składający się z sześciu planet, który pozostał niezmieniony od miliardów lat. To ZASKAKUJĄCE odkrycie jest efektem współpracy naukowców z różnych krajów, w tym Polski, reprezentowanej przez Instytut Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kosmiczne odkrycia
ZCH - pexels.com
  • Europejskie obserwatorium kosmiczne Cheops odkryło nietypowy układ z sześcioma planetami, który nie zmienił się od momentu powstania miliardy lat temu.
  • Planety te znajdują się w orbitalnym rezonansie, co oznacza, że ich okresy obiegu wokół gwiazdy są w stosunkach liczbowych.
  • Najbliższa gwiazdy planeta wykonuje pełne okrążenie w nieco ponad 9 dni, kolejna - w ponad 13,7 dni, a następna – 20,5 dnia.
  • Odkrycie systemu rezonansowego ma szczególne znaczenie, ponieważ układy planetarne często rozpoczynają swój żywot właśnie w takiej postaci.
  • Jest to drugi system z sześcioma planetami w rezonansie, który został odkryty przez satelitę Cheops.

Odkrycie to dotyczy układu planetarnego wokół gwiazdy HD110067 w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki, oddalonej o 100 lat świetlnych od Ziemi. Wcześniej, w 2020 roku, amerykańska sonda Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) zauważyła fluktuacje jasności tej gwiazdy, sugerujące obecność planet przechodzących przed nią. Jednak analizy te były sprzeczne, co skłoniło naukowców do skorzystania z satelity Cheops.

Rafael Luque z University of Chicago, wraz z zespołem, wykorzystał dane z Cheopsa, aby dokładniej zbadać układ planetarny wokół HD110067. 

Ich analizy doprowadziły do odkrycia trzeciej planety w tym systemie, a także ujawniły, że wszystkie trzy planety poruszają się w rezonansie orbitalnym. Oznacza to, że ich okresy orbitalne są ze sobą zsynchronizowane - najbliższa gwiazdy planeta wykonuje okrążenie w nieco ponad 9 dni, kolejna w ponad 13,7 dni, a następna w 20,5 dnia.

Co odkryli naukowcy?

Odkrycie jest szczególnie istotne, ponieważ układy planetarne często zaczynają swoje istnienie w rezonansowej konfiguracji, która jednak z biegiem czasu może ulec zakłóceniom. 

Dzięki Cheopsowi naukowcy zdołali zobaczyć naturalną, pierwotną konfigurację tego systemu planetarnego, która przetrwała nienaruszona przez miliardy lat. Cheops, w zaledwie trzy lata po rozpoczęciu działalności, po raz kolejny zaskoczył środowisko naukowe, ujawniając drugi znany system rezonansowy z sześcioma planetami spośród trzech znanych przypadków.

Jak to określa nasz zespół naukowy: Cheops sprawia, że wyjątkowe odkrycia wydają się czymś zwyczajnym. Spośród zaledwie trzech znanych już systemów rezonansowych z sześcioma planetami, to już drugi znaleziony przez Cheopsa. Satelita dokonał tego w zaledwie trzy lata działalności

–  mówi Maximilian Günther, naukowiec z zespołu misji Cheops w ESA.

Podsumowanie:

Odkrycie to jest kolejnym dowodem na to, że układy planetarne mogą powstawać w bardzo złożonych konfiguracjach. System HD110067 może być cennym źródłem informacji na temat początków ewolucji układów planetarnych.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, nature.com

 

#planety #układ planet

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo