Grupa biologów zaproponowała kilkaset chemicznych przepisów, które teoretycznie mogą doprowadzić do wytworzenia życia. Ta lista kluczowych składników może okazać się nieoceniona w poszukiwaniach oznak życia lub warunków pozwalających na jego powstanie na odległych planetach.
Jak podkreślają naukowcy z University of Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych, życie na innych planetach może znacząco różnić się od tego, które znamy na Ziemi. Niemniej jednak, Wszechświat zawiera ograniczoną liczbę chemicznych elementów, a także skończoną liczbę możliwych reakcji między nimi.
Badacze wykorzystali te parametry, aby stworzyć co można by nazwać „książkę kucharską” zawierającą setki chemicznych przepisów na życie. Ta lista kluczowych składników może pomóc astronomom w identyfikacji najbardziej sprzyjających warunków dla życia na odległych planetach.
Naukowcy tłumaczą, że proces powstawania życia prowadzi od prostych reakcji chemicznych do bardziej złożonych cykli reakcji, które zachodzą wewnątrz komórek. Ewolucja życia wymaga procesów, które można powtarzać, ale początki mogą być stosunkowo proste.
Geneza życia to w rzeczywistości tworzenie czegoś z niczego. Ale to „coś” nie może się wydarzyć tylko raz. Życie sprowadza się do chemii i warunków, które mogą generować wzorce reakcji zdolne do samoreplikacji.
Tego rodzaju chemiczne reakcje, które zachodzą i kontynuują się bez potrzeby zewnętrznego bodźca, nazywane są reakcjami autokatalitycznymi. Badacze znaleźli 270 kombinacji cząsteczek, które zawierają atomy z różnych grup i rzędów układu okresowego, a mają potencjał do wspomnianego rodzaju autokatalizy.
Niezwykle rzadkie było przekonanie, że takie reakcje są częste. Nasze badania pokazują, że jest inaczej. Wystarczy spojrzeć w odpowiednie miejsce.
Badacze porównują autokatalizę do rosnącej populacji królików – wystarczy mieć kilka królików na początku, aby szybko uzyskać rozmnożoną grupę.
Nigdy nie poznamy z pewnością, jak życie zaczęło się na Ziemi, ponieważ nie mamy wehikułu czasu. Jednak w laboratorium możemy stworzyć różne warunki planetarne, aby zrozumieć, jak dynamika potrzebna do utrzymania życia mogła się rozwijać.
Autokataliza to typ chemicznej reakcji, która nieustannie się powtarza. Naukowcy porównują autokatalizę do rosnącej populacji królików – wystarczy mieć ich kilka na początku, aby szybko uzyskać całą gromadę.
Badacze podkreślają, że nigdy nie dowiemy się z całą pewnością, jak życie zaczęło się na Ziemi. Jednak w probówce możemy stworzyć różne planetarne warunki, aby zrozumieć, jak dynamika potrzebna do utrzymania życia może ewoluować.