Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Nuncjatura apostolska w Polsce: "Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim sede vacante został bp koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński" • • •

Naukowcy odkryli niezwykłą cząstkę z kosmosu. Nazywa się Amaterasu. Co o niej wiemy?

Japońscy badacze zidentyfikowali w kosmicznym promieniowaniu nieznany dotąd rodzaj cząstki o niezwykle wysokiej energii. Zjawisko zostało nazwane imieniem bogini Słońca – Amaterasu, która według mitologii japońskiej miała kluczowy udział w stworzeniu Japonii. Naukowcy z Uniwersytetu Metropolitalnego w Osace poinformowali, że niezwykła kosmiczna cząsteczka dotarła już na Ziemię.

Tajemnica z kosmosu
Pixabay - pexels.com
  • Japońscy naukowcy odkryli w kosmicznym promieniowaniu cząstkę o energii 233 EeV.
  • Jest to największa energia, jaką do tej pory zaobserwowano u cząstki promieniowania kosmicznego.
  • Cząstkę nazwano Amaterasu, imieniem japońskiej bogini Słońca.
  • Nie wiadomo, skąd pochodzi ani czym tak naprawdę jest.
  • Naukowcy podejrzewają, że może pochodzić z nieznanych zjawisk astronomicznych lub procesów spoza Modelu Standardowego.
  • Będą kontynuowali badania w celu identyfikacji źródła cząstki.

Jej pochodzenie oraz rzeczywisty charakter są obecnie zagadką. Cząstka ta stanowiła część promieniowania kosmicznego, składającego się z cząstek napływających z różnych źródeł wewnątrz i poza naszą galaktyką. Energia promieniowania kosmicznego osiąga nieprawdopodobne wartości przekraczające 10 do 18 potęgi elektronowoltów (mierzona w Eev – eksaelektronowoltach), co stanowi milionkrotnie większą wartość niż to, co udaje się uzyskać w najpotężniejszych akceleratorach. 

Kosmiczna zagadka

Zespół badawczy z Osaki od wielu lat analizuje tego rodzaju cząstki, korzystając z ponad 500 stacji badawczych rozmieszczonych na obszarze ponad 700 kilometrów kwadratowych w stanie Utah. W trakcie tych badań zidentyfikowali cząstkę o rekordowej energii wynoszącej 233 EeV. 

Kiedy pierwszy raz ujrzałem tę ultraenergetyczną cząstkę, pomyślałem, że to musi być jakiś błąd. To poziom energii niewidziany od trzech dekad.

– komentuje Toshihiro Fujii, autor publikacji opublikowanej w czasopiśmie „Science”.

Co wiemy o Amaterasu?

Energia tej cząstki jest porównywalna do tej, którą posiadała inna cząstka promieniowania kosmicznego odkryta w 1999 roku, nazwana „Oh-My-God” (O Mój Boże). Wówczas detektory zarejestrowały jeszcze większą wartość energii, wynoszącą 320 EeV. Spośród wielu propozycji nazw dla nowo odkrytej cząstki, badacze zdecydowali się nazwać ją Amaterasu – imieniem bogini Słońca, której przypisywano kluczową rolę w stworzeniu Japonii. Naukowcy podkreślają, że ta cząstka równie tajemnicza co sama bogini, a niewyjaśnione kwestie dotyczące jej źródła i natury mogą prowadzić do nowych odkryć. 

Nie zidentyfikowano żadnego obiektu astronomicznego, który mógłby pasować do kierunku, z którego pochodziło promieniowanie. To sugeruje możliwość istnienia nieznanych zjawisk astronomicznych i procesów spoza Modelu Standardowego. Kontynuujemy badania, wykorzystując nasze obserwatoria, i planujemy rozpoczęcie ulepszonego eksperymentu o czterokrotnie większej czułości, znanego jako TAx4. Przy użyciu nowej generacji urządzeń będziemy również szukać źródła tej niezwykle energetycznej cząstki.

– wyjaśnia profesor Fujii..

Podsumowanie:
Nowoodkryta cząsteczka była częścią promieniowania kosmicznego – cząstek nadlatujących z różnych źródeł znajdujących się w naszej galaktyce i poza nią. Odkrycie to jest ważne dla zrozumienia natury kosmicznego promieniowania i jego źródeł.

Może również prowadzić do nowych odkryć w zakresie fizyki fundamentalnej.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, omu.ac.jp, Science.com

 

#kosmos #tajemnica w kosmosie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo