Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Najważniejsze trendy zakupowe i kulinarne w 2023 roku

Jakie były najważniejsze trendy zakupowe i kulinarne w 2023 roku? Ponad 20% mieszkańców Polski uważa, że jednym z najważniejszych wydarzeń kulinarnych tego roku był spór dotyczący żywności produkowanej z owadów, wynika to z badań przeprowadzonych w ramach raportu „Glovo Delivered 2023”. Mimo to, Polacy traktują kwestie związane z jedzeniem bardzo poważnie, przyznając najwięcej znaczenia zakazowi sprzedaży napojów energetycznych młodzieży poniżej 18. roku życia (37%) oraz utrzymaniu 0% VAT na żywność (32%). W sferze preferencji kulinarnych, Polacy zwiększają swoje zainteresowanie potrawami wegetariańskimi oraz kuchnią azjatycką.

Szał zakupowy
PhotoMIX Company - pexels.com
  • Polacy uznali zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia za najważniejsze wydarzenie 2023 r. (37% wskazań). Bardzo ważne było także utrzymanie 0% VAT na żywność (32%) czy znaczący wzrost cen w restauracjach (25,5%).
  • Co piąty mieszkaniec Polski (22,3%) wskazał, że najważniejsza była dyskusja dotycząca żywności produkowanej z owadów, a 24% wskazało wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce.
  • Tylko 7% badanych wskazało rekordowy sukces polskich restauracji - 3 gwiazdki Michelin.
  • To był zdecydowanie rok kuchni wegetariańskiej w Polsce - o 106% wzrosła liczba dostarczonych produktów w tej kategorii w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Równie szybko rośnie popularność kuchni azjatyckiej (70% wzrost).
  • Najczęściej zamawiane potrawy to pad thai, cheeseburger i pizza margarita.

Kulinarne trendy 2023

W ramach badania „Glovo Delivered 2023” Polacy wskazali kilka kluczowych trendów związanych z jedzeniem w roku 2023. Zakaz sprzedaży napojów energetycznych młodzieży poniżej 18. roku życia zdobył najwięcej głosów (37%). Utrzymanie 0% VAT na żywność również cieszyło się dużym uznaniem (32%), podobnie jak znaczący wzrost cen w restauracjach, który został wymieniony przez 25,5% badanych.

Badanie ujawniło także, że dla 22,3% respondentów ważna była debata na temat żywności produkowanej z owadów, a wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce było istotne dla 24% uczestników badania. Warto zauważyć, że tylko 7% respondentów wskazało na rekordowy sukces polskich restauracji otrzymujących 3 gwiazdki Michelin.

Dieta wegetariańska nadal intryguje

Jednym z wyraźnych trendów roku 2023 w Polsce było rosnące zainteresowanie kuchnią wegetariańską, co potwierdza wzrost o 106% liczby dostarczonych produktów w tej kategorii w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednocześnie zauważalny był także 70% wzrost popularności kuchni azjatyckiej.

Zakupowe trendy

Glovo przewidziało wcześniej, że potrawy wegetariańskie staną się ważnym trendem, co potwierdziły faktyczne wyniki zamówień, gdzie liczba dostarczonych produktów w tej kategorii dynamicznie wzrosła o 106%. Co interesujące, najbardziej popularnymi daniami wśród wegetarian okazały się bezmięsne wersje potraw azjatyckich, takie jak pad thai, pad udon i ryż smażony.

Chociaż według badania zdecydowana większość Polaków w 2023 roku zamawiała poprzez aplikację dania z restauracji (80%) oraz zakupy spożywcze (39%), to sporą popularnością cieszyły się produkty w innych kategoriach. Jak wynika z badania, 25% Polaków zamawiało z ekspresową dostawą do domu odzież i buty, a kwiaty i kosmetyki ponad 20% z nas.

W analizie zamówień można dostrzec pewne ekstremalne przypadki, takie jak największe pojedyncze zamówienie opiewające na kwotę 38 000 zł oraz użytkownik, który złożył aż 1061 zamówień o łącznej wartości 77 000 zł w ciągu roku.

Podsumowanie:

Podsumowując, mieszkańcy Polski podczas roku 2023 skoncentrowali się na różnorodnych aspektach związanych z jedzeniem, od regulacji dotyczących zdrowia, przez nowe trendy kulinarno-dietytyczne, po skrajnie wysokie i nietypowe zamówienia dostarczane do domu

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom, Glovo

 

#zakupy #zakupy przez internet

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo