Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Lubisz kawior? Ponad połowa pochodzi z nielegalnego źródła, a spora część z kawiorem ma niewiele wspólnego

Badanie próbek kawioru z Bułgarii, Rumunii, Serbii i Ukrainy wykazało, że połowa z nich pochodzi z nielegalnego źródła, a niektóre nie… w ogóle nie są kawiorem! Wyniki swoich zaskakujących analiz naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Current Biology”. Mimo że handel kawiorem jest legalny, pod warunkiem, że pochodzi z hodowli, a nie z dzikich łowów, okazuje się, że prawo to jest systematycznie łamane.

Wyrób kawioropodobny
Anastasia Belousova - pexels.com
  • Połowa przetestowanych próbek kawioru z Bułgarii, Rumunii, Serbii i Ukrainy pochodziła z nielegalnego źródła.
  • 21 proc. próbek pochodziło od odławianych jesiotrów, co stanowi zagrożenie dla populacji tych ryb.
  • 29 proc. próbek naruszało przepisy CITES i prawo handlowe, np. w przypadku kawioru wpisano niewłaściwy gatunek jesiotra lub niewłaściwy kraj pochodzenia.
  • 32 proc. próbek zakwalifikowano jako „oszukiwanie klienta”, np. próbki zadeklarowane jako produkty dzikie, które w rzeczywistości pochodziły z akwakultury.
  • Trzy z próbek pobranych w Rumunii z dania o nazwie „zupa z jesiotra” w ogóle nie zawierały mięsa z jesiotra.

W Europie kawior pozyskuje się z czterech gatunków jesiotrów, takich jak bieługa, jesiotr rosyjski, jesiotr gwiaździsty i sterlet. Ostatnie dzikie populacje tych gatunków w Unii Europejskiej znajdują się w Dunaju i Morzu Czarnym, a każdy z tych gatunków jest chroniony od 1998 roku zgodnie z Konwencją CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), która reguluje międzynarodowy handel zagrożonymi gatunkami.

Kawior nielegalny?

Mimo istnienia surowych przepisów, badania naukowców wykazały, że 21% zebranych próbek pochodziło od dziko żyjących jesiotrów, co stanowi naruszenie przepisów CITES. Dodatkowo, 29% próbek nielegalnie handlowało kawiorem, wprowadzając niewłaściwe informacje dotyczące gatunku jesiotra lub kraju pochodzenia. Kolejne 32% próbek uznano za oszustwo wobec klienta, gdy deklarowane jako produkty dzikie w rzeczywistości pochodziły z akwakultury.

Naukowcy zakupili kawior zarówno przez internet, jak i osobiście, zbierając 149 próbek z różnych źródeł, w tym z lokalnych targowisk, sklepów, restauracji, barów i obiektów akwakultury. Badania obejmowały analizę DNA i izotopów, co pozwoliło na identyfikację prawdziwego pochodzenia każdej próbki.

Zjadacze kawioru wytępią populację jesiotra?

Wyniki badania wskazują na trwający popyt na produkty z dzikiego jesiotra, co stwarza zagrożenie dla populacji tych ryb. Naukowcy zauważają, że utrzymujący się popyt napędza nielegalne kłusownictwo i sugeruje, że konsumenci mogą nie w pełni akceptować produkty pochodzące z akwakultury. Sprzedaż kawioru w sposób naruszający zobowiązania CITES i UE podważa skuteczność kontroli handlu, zwłaszcza systemu etykietowania.

Podsumowanie:

Nielegalny handel kawiorem jest poważnym problemem w Europie. Wynika on z utrzymującego się popytu na produkty z dzikiego jesiotra, a także z braku skutecznych organów egzekwowania prawa.

Ważnym wnioskiem z badań jest, że nielegalne kłusownictwo może wynikać z braku odpowiednich źródeł dochodu dla lokalnych sprzedawców owoców morza, co z kolei zwiększa presję na angażowanie się w nielegalne działalności połowowe. Naukowcy podkreślają także, że istnieje potrzeba pilnych działań w celu poprawy kontroli handlu kawiorem i jesiotrami w UE oraz krajach kandydujących, aby zabezpieczyć przyszłość populacji jesiotrów naddunajskich.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, cell.com/current-biology

 

#kawior

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo