Badanie, zrealizowane przez platformę InterviewMe.pl, rzuca nowe światło na fakt, że aż 47% pracujących Polaków zmaga się z lękami i fobiami, które wywierają wpływ na ich życie zawodowe. Co więcej, aż 58% z nich twierdzi, że kwestie związane z psychiką znacząco wpływają na ich karierę.
Badanie „Strach się bać - nasze lęki i fobie w pracy” to odpowiedź na potrzebę zrozumienia, z jakimi dokładnie lękami pracujący ludzie zmagają w swoim codziennym życiu zawodowym.
Udział w badaniu wzięło niemal 1000 respondentów, którzy udzielili odpowiedzi na pytania związane z tym, z jakimi lękami i fobiami się borykają na co dzień.
Niemal połowa badanych (konkretnie 47%) przyznała, że odczuwa lęki lub fobie związane z pracą.
Dla większości z nich ten stan rzeczy utrudnia wykonywanie codziennych zadań zawodowych. Co trzecia osoba ma trudności z dokończeniem projektów, a także ogólnie zaznaje trudności w swojej pracy. Wyjątkowo interesujący jest fakt, że aż 47% z nich odmówiłoby przyjęcia wymarzonej oferty pracy, jeśli związane byłyby z konfrontacją z ich największymi strachami.
Czego boją się Polacy? TOP 5 fobii związanych z pracą:
- strach przed przemawianiem publicznym (63%)
- strach tłumem (37%)
- lęk przed rozmową przez telefon (30%)
- strach przed miejscami publicznymi (24%)
- lęk przed zamkniętą lub otwartą przestrzenią (16%).
Czego najczęściej obawiamy się w pracy? Oto krótka lista:
- wpadki/popełnienia błędu (61%)
- obciążenia pracą (40%)
- bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa (39%)
- zwolnienia (35%)
- brania odpowiedzialności (34%)
- podejmowania decyzji (31%)
Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami, skoro tak wielu osobom własny potencjał ograniczają lęki i fobie. I chociaż zaburzenia lękowe dotykają dziś wielu osób (żeby nie powiedzieć, że są powszechne), to warto zastanowić się nad tym, dlaczego aż 30% ankietowanych boi się rozmowy przez telefon, 39% — szefa, a 61% popełnienia błędu (co przecież jest rzeczą ludzką, również w pracy)
– komentuje wyniki autorka badania, Marta Rojewska.

Warto zwrócić uwagę, że aż 64% osób, które borykają się w pracy z lękami lub fobiami, nie mówi o tym otwarcie swoim współpracownikom. Zaledwie 12% czuje się komfortowo rozmawiając na ten temat z kolegami z pracy. Co równie istotne, aż 76% z nich uważa, że problemy zdrowia psychicznego powinny być traktowane w miejscu pracy z równą powagą, co problemy zdrowotne związane z ciałem.
Pomimo, że wielu ludzi oddziela życie zawodowe od prywatnego, to jednak w pracy nie sposób uciec od swoich ograniczeń, lęków czy obaw. Drugą interesującą kwestią jest fakt, że wielu Polaków nie czuje się pewnie w pracy. Zaskakuje to, że tak bardzo boimy się wpadki, obciążenia obowiązkami, czy szefa. Zwróćmy również uwagę, jak trudno jest nam przyznać się komuś z pracy do zaburzeń lękowych.
– zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.
Inne istotne wnioski z tego badania to:
- Tylko 40% osób zmagających się z lękami i fobiami szuka pomocy u specjalisty.
- Zaledwie 33% respondentów zmagających się z lękami i fobiami otrzymuje wystarczające wsparcie w miejscu pracy.
- Większość badanych (59%) oczekuje, że pracodawcy zapewnią terapię w ramach świadczeń pracowniczych dla osób zmagających się z lękami i fobiami.
- Aż 70% respondentów wierzy, że pracownicy borykający się z lękami i fobiami powinni otrzymać więcej wsparcia.
- Lęki i fobie w miejscu pracy to nie jest coś, za co należy się wstydzić — tak twierdzi 75% respondentów.
