Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Laptopy i tablety w szkole? Naukowcy biją na alarm: To ogłupia uczniów

Grupa ponad 40 naukowców wydała ostrzeżenie dotyczące wprowadzania cyfrowych narzędzi do edukacji, twierdząc, że taka forma nauczania prowadzi do ogłupienia uczniów. Eksperci apelują o zatrzymanie procesu cyfryzacji w szkołach i przedszkolach, argumentując, że ma to negatywne konsekwencje zarówno pod względem psychologicznym, jak i poznawczym.

Laptopy w szkołach
Max Fischer - pexels.com
  • Naukowcy apelują o wstrzymanie cyfryzacji w szkołach i przedszkolach, ostrzegając przed skutkami psychologicznymi, poznawczymi i społecznymi.
  • Eksperci przekonują, że „nauczanie za pomocą tabletów i laptopów nie czyni dzieci mądrzejszymi, ale głupszymi”.
  • Badania wykazały, że zwiększone wykorzystanie urządzeń cyfrowych na lekcjach ma negatywne konsekwencje zdrowotne, psychologiczne i społeczne.
  • Ekrany mają bardzo negatywne działanie w przypadku najmłodszych dzieci. Utrudniają naukę i rozwój języka. Zbyt długi czas przed ekranem może doprowadzić do trudności z koncentracją i rezygnacji z aktywności fizycznej.
  • Niemieckie Towarzystwo Medycyny Dzieci i Młodzieży wskazało w swoich wytycznych, że „im mniej czasu przed ekranem, tym lepiej” dla dzieci.

Ministerstwo Kultury Hesji, które prowadzi eksperyment z wykorzystaniem mediów cyfrowych w nauczaniu, przyznaje, że cyfryzacja wiąże się z zagrożeniami, ale twierdzi, że dąży do zrównoważonego podejścia, które wykorzystuje możliwości cyfryzacji, ale jednocześnie uwzględnia potencjalne ryzyko. Resort nie zgadza się z alarmującymi danymi przedstawionymi przez naukowców i planuje dalsze poszerzanie wykorzystania mediów cyfrowych w edukacji. Placówki oświatowe są coraz częściej wyposażane w tablety i laptopy, a nowy program o nazwie „Cyfrowy świat” jest planowany na ten rok szkolny.

W ubiegłym roku szkolnym uruchomiono program pilotażowy w 12 szkołach, a w bieżącym roku program funkcjonuje już w 64 szkołach. W ramach tego programu uczniowie klas piątych i szóstych mają uczyć się nie tylko podstaw informatyki, ale również odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych.

Niepokojące dane

Towarzystwo Edukacji i Wiedzy, działające przy Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie, krytykuje postępującą cyfryzację szkół, wskazując na zagrożenia dla rozwoju intelektualnego dzieci. Ponadto, eksperci apelują o wprowadzenie moratorium na dalsze wprowadzanie cyfrowych narzędzi do szkół i przedszkoli.

Do inicjatywy tej przystąpiło ponad 40 naukowców, w tym pedagodzy, lekarze i pediatrzy.

Z aktualnej wiedzy naukowej wynika, że nauczanie za pomocą tabletów i laptopów nie czyni dzieci do szóstej klasy mądrzejszymi, ale głupszymi. Badania wykazały, że zwiększone wykorzystanie urządzeń cyfrowych na lekcjach ma negatywne konsekwencje zdrowotne, psychologiczne i społeczne.

– wyjaśnia jednym z inicjatorów, Ralf Lankau z Uniwersytetu w Offenburgu.

Także Niemieckie Towarzystwo Medycyny Dzieci i Młodzieży oraz Unia Edukacji i Nauki (GEW) w Hesji wyrażają obawy co do wprowadzania cyfrowych narzędzi w edukacji. Lekarze ostrzegają przed zaburzeniami zachowania oraz ryzykiem uzależnienia wynikającym z nadmiernego korzystania z mediów cyfrowych.

Rzecznik Ministerstwa Kultury Hesji podkreśla, że cyfryzacja szkół niesie za sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Dlatego ministerstwo dąży do zrównoważonego podejścia, które uwzględnia potencjalne ryzyko, jednocześnie wykorzystując możliwości, jakie daje cyfryzacja, w dostosowany do wieku sposób. 

Podsumowanie:
Cyfryzacja w edukacji może mieć negatywny wpływ na rozwój intelektualny, społeczny i zdrowotny dzieci. Należy zachować ostrożność w stosowaniu mediów cyfrowych w nauczaniu, szczególnie w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ważne jest, aby wykorzystywać możliwości cyfryzacji w sposób odpowiedzialny i dostosowany do wieku dzieci.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#nowoczesna szkoły #laptopy dla szkół

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo