Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Groźne powikłania wysokiego poziomu insuliny. Na liście: ryzyko rozwoju raka

Podniesiony poziom insuliny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka trzustki, zwłaszcza u osób z nadwagą lub cierpiących na cukrzycę typu 2 – informuje nowe badanie opublikowane w magazynie „Cell Metabolism”. Odkrycie to, po raz pierwszy, szczegółowo wyjaśnia powiązania między nadmiernym poziomem insuliny a podatnością na raka trzustki, co może mieć także istotne implikacje dla innych form nowotworów.

Badanie poziomu insuliny
pexels.com
  • Otyłość i cukrzyca typu 2 zwiększają ryzyko raka trzustki.
  • Naukowcy odkryli bezpośredni związek między wysokim poziomem insuliny a rakiem trzustki.
  • Insulina w nadmiarze pobudza komórki trzustki do produkcji enzymów trawiennych, co prowadzi do zapaleń i rozwoju stanów przedrakowych.
  • Odkrycie to może mieć znaczenie dla innych nowotworów powiązanych z otyłością i cukrzycą typu 2, takich jak rak piersi.


Zbyt wysoki poziom insuliny


Naukowcy podkreślają, że wysokie stężenie insuliny we krwi może prowadzić do nadmiernej stymulacji komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję enzymów trawiennych (komórek pęcherzykowych). To z kolei może skutkować procesami zapalnymi i rozwijaniem się stanów przedrakowych, twierdzą eksperci.

Obecnie obserwuje się alarmujący wzrost przypadków raka trzustki, zwłaszcza wśród osób z otyłością lub cukrzycą typu 2. Wyniki uzyskane w ramach badania pomagają zrozumieć mechanizmy tego zjawiska, podkreślając znaczenie utrzymania właściwego poziomu insuliny. 

– zauważa profesor James Johnson z University of British Columbia.

Kontrolę nad nią można osiągnąć poprzez zmiany w diecie, regularne ćwiczenia fizyczne, a w niektórych przypadkach także za pomocą leków.

To będzie jeden z najgroźniejszych nowotworów

Badacze skoncentrowali się na analizie gruczolakoraka przewodowego trzustki, najczęstszej i jednocześnie bardzo agresywnej formie tego nowotworu. Choroba ta charakteryzuje się niskim wskaźnikiem przeżycia - zaledwie 10 proc. pacjentów przeżywa pięć lat od diagnozy.

Z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań, przewiduje się, że do 2030 roku rak trzustki stanie się drugim najczęstszym powodem zgonów związanym z nowotworami. Odkrycie, że podniesiony poziom insuliny bezpośrednio przyczynia się do rozwoju raka trzustki poprzez oddziaływanie na receptory insuliny w komórkach pęcherzykowych, otwiera nowe perspektywy dla profilaktyki i leczenia.

Zjawisko to obejmuje nadmierną produkcję enzymów trawiennych, co prowadzi do nasilenia stanów zapalnych. 

– wyjaśnia dr Anni Zhang, jedna z autorek badania.


Profesor Janel Kopp, inna z badaczek, podkreśla, że wyniki ich pracy mają potencjał zmieniania podejścia do praktyki klinicznej i sugeruje, że zmiany stylu życia, mające na celu obniżenie ryzyka raka trzustki, mogą przynieść korzyści w populacji ogólnej.

Szansa na innowacyjną terapię

Naukowcy zauważają również, że ich odkrycia mogą stanowić istotny krok w kierunku opracowania terapii, które wpływają na wspomniane receptory, co może zapobiegać rozwojowi raka trzustki lub spowalniać jego postęp. Aktualnie trwają badania kliniczne z udziałem pacjentów z rakiem trzustki, w których lekarze starają się utrzymać glukozę i insulinę na właściwym poziomie.

Naukowcy uważają, że odkrycie może również mieć znaczenie dla innych form nowotworów związanych z otyłością i cukrzycą typu 2. Profesor Johnson wspomina, że naukowcy z Toronto dostrzegli podobne zależności dotyczące insuliny w przypadku raka piersi. W przyszłości planują zatem badać, czy i w jaki sposób insulina może wpływać na ryzyko innych nowotworów związanych z otyłością i cukrzycą typu 2.

Podsumowanie:

Osoby z otyłością i cukrzycą typu 2 powinny dbać o utrzymanie prawidłowego poziomu insuliny. Można to osiągnąć poprzez zdrową dietę, regularne ćwiczenia i, w niektórych przypadkach, leki. Wyniki badań mogą doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia raka trzustki.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, linkinghub.elsevier.com

 

#wysoki poziom insuliny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo