Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Dzieci i młodzież przytłoczeni informacjami? Nie radzą sobie z dostępem do wiedzy?

Pokolenie młodych ludzi, czasami określane mianem pokolenia „płatków śniegu”, ma ogromny dostęp do wiedzy, ale zdaniem psychologów nie zawsze potrafi właściwie tą wiedzą zarządzać, przyswajać ją i kategoryzować pozyskiwane informacje. Otaczający je szum informacyjny w konsekwencji może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym najmłodszych odbiorców mediów.

Dzieci i młodzież przytłoczeni informacjami? Nie radzą sobie z dostępem do wiedzy?
Pixabay/pexels
  • Pokolenie płatków śniegu, nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy, co przyczynia się do problemów psychicznych.
  • Dzieci i młodzież mają większą wrażliwość niż wcześniejsze pokolenia.
  • Na psychikę młodych ludzi wpływa też hejt w internecie.
  • Czerwona lampka powinna zaświecić się rodzicom i opiekunom zawsze wtedy, kiedy widzą znaczną zmianę w zachowaniu dziecka.
  • Ok. 20 proc. dzieci i młodzieży ma problemy ze zdrowiem psychicznym o nasileniu klinicznym.

Ważne zmiany w prawie
Minister ds. integracji społecznej, Agnieszka Ścigaj, podczas konferencji podkreśliła, że trwają działania mające na celu rozwiązanie problemów kadrowych w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, jednak potrzebny jest czas na wykształcenie odpowiednich specjalistów. Dodatkowo, po okresie pandemii, zapotrzebowanie na specjalistyczną pomoc psychologiczną znacząco wzrosło.

Trzy miesiące temu specjalny zespół rządowy zaczął przygotowywać ustawę, która polepszy współpracę specjalistów na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, by „dziecko i rodzina nie były odsyłane z jednej do drugiej służby, ale aby specjaliści lokalnie mogli ze sobą współpracować”.

Ten zespół wypracował takie rozwiązanie, mamy nadzieję, że następne posiedzenie Sejmu rozpocznie się od przyjęcia tej ustawy.

– powiedziała Ścigaj.

Wrażliwcy kontra szum informacyjny

Psycholodzy zwracają uwagę na to, że dzieci i młodzież, w tym także dwudziestokilkulatkowie, wykazują większą wrażliwość psychiczną niż poprzednie pokolenia. To może być efektem zmian społecznych i ogromnego dostępu do różnorodnych informacji oraz świadomości społecznych problemów. Niestety, często brakuje im umiejętności skutecznego przetwarzania tych informacji bez wsparcia dorosłych.

Ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie psychiczne młodych ludzi jest także obecność hejtu w internecie. Eksperci zauważają, że dzieci coraz częściej zagłębiają się w świat wirtualny, co może prowadzić do problemów psychicznych.

Kiedy do psychologa?

Rodzice powinni być czujni i reagować, jeśli zauważą znaczące zmiany w zachowaniu swojego dziecka, takie jak problemy w nawiązywaniu relacji społecznych. Psychologowie zachęcają rodziców do zaufania swojej intuicji i, bez obaw o potencjalne oskarżenia o nadwrażliwość, konsultowania się z profesjonalistami w przypadku obaw o zdrowie psychiczne swojego dziecka.

Jeśli wystąpią nieprawidłowości w zachowaniu dziecka, rodzice mogą szukać pomocy u psychologa lub pedagoga szkolnego, a także w środowiskowym centrum zdrowia psychicznego dla dzieci.

Niestety, dane policyjne pokazują, że liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży jest nadal zatrważająco wysoka, co podkreśla pilną potrzebę działań w obszarze zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi.

Zgodnie z danymi policji w 2022 r. było 2031 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się zgonem. 40 proc. osób ponawia próbę samobójczą po 12–14 miesiącach.

Według danych przywołanych przez psycholog i psychoterapeutkę dr Agnieszkę Fusińską-Korpik, ok. 20 proc. dzieci i młodzieży ma problemy ze zdrowiem psychicznym o nasileniu klinicznym, co piąty zgon w tej grupie rozwojowej jest spowodowany samobójstwem.

Podsumowanie:
Psycholodzy uważają, że pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, ma większe problemy psychiczne niż wcześniejsze pokolenia. Przyczyną tego stanu rzeczy może być potężny dostęp do wiedzy, który sprawia, że dzieci i młodzież nie są w stanie poradzić sobie z różnymi informacjami i emocjami. Na psychikę młodych ludzi wpływa też hejt w internecie. Rodzice i opiekunowie powinni być czujni i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka. W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości należy jak najszybciej szukać pomocy u specjalisty.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#samobójstwa dzieci #psycholog dla dziecka #pomoc psychologiczna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo