Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Depresja – taką diagnozę słyszy już co piąty Polak. Jak sobie radzić z chorobą? Gdzie szukać pomocy?

Depresja jest powszechnym problemem dotykającym piątą część Polaków w różnym okresie życia i o różnym natężeniu. W celu zwalczania tej choroby, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, powstają lokalne alianse, które mają na celu współpracę wielu osób, instytucji i organizacji.

Depresja – taką diagnozę słyszy już co piąty Polak. Jak sobie radzić z chorobą? Gdzie szukać pomocy?
Zdjęcie autorstwa Daniel Reche z Pexels

Podczas konferencji w Katowicach, zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, polskie Biuro Parlamentu Europejskiego, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO) i Alians Przeciw Depresji, podpisano deklarację wsparcia dla działań mających na celu przeciwdziałanie depresji przez przedstawicieli miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Podobne inicjatywy są podejmowane również w innych regionach. 

Wicedyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Bartłomiej Balcerzyk, podkreślił, że zdrowie psychiczne dotyka większość społeczeństwa, dlatego wszyscy, w tym instytucje, pedagodzy, lekarze, pracownicy społeczni, rodzice, mają obowiązek zadbać o dobrostan psychiczny osób dotkniętych depresją.

Sygnatariusze deklaracji zobowiązali się do wykorzystywania uznanych dobrych praktyk Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie rozpoznawania i leczenia depresji oraz do podejmowania szczególnych starań w tej dziedzinie w swoich kompetencjach.

Depresja może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Jest to choroba, która wpływa na wiele aspektów życia, takich jak relacje rodzinne, małżeństwo, kariera zawodowa i finanse. Ważne jest zrozumienie, że depresję można leczyć, a skuteczne metody terapeutyczne obejmują zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię.

Niepokojącym faktem jest to, że wiele osób cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. To powoduje, że choroba staje się długotrwała i przewlekła, a ryzyko samobójstwa wzrasta. Dane statystyczne pokazują, że depresja jest ściśle związana z zachowaniami samobójczymi, które stanowią poważny problem społeczny.

Jak podała Dorota Jarosińska z regionalnego europejskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Regional Office for Europe), w obejmującym 53 kraje regionie europejskim problemów zdrowia psychicznego doświadcza w którymś momencie życia ok. 150 mln ludzi, zaś 1 na 3 osoby cierpiące na depresję nie otrzymuje właściwej pomocy.

W Polsce około 23% osób w pewnym momencie życia zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Przyczyny tych problemów są różnorodne, zarówno lokalne, związane z bezpośrednim otoczeniem społecznym, szkołą czy miejscem pracy, jak i uwarunkowania globalne, takie jak wojna na Ukrainie, pandemia COVID-19 czy zmiany klimatyczne. WHO podkreśla znaczenie przeciwdziałania depresji jako jednego z priorytetów dla regionu europejskiego.

Depresja jest jednym z najbardziej szkodliwych zaburzeń na świecie i dotyka około 1 na 5 kobiet i 1 na 10 mężczyzn w pewnym momencie życia. Choroba ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia, statusu społecznego czy ekonomicznego. Specjaliści podkreślają, że depresja wpływa na wszystkie obszary życia, takie jak rodzina, rodzicielstwo, małżeństwo, związki, przyjaźnie, praca, nauka, kariera i finanse.

Niestety, po pierwszym epizodzie depresji często choroba powraca, a jeśli nie jest odpowiednio zdiagnozowana i leczona, może stać się długotrwała lub przewlekła. Dane WHO wskazują, że 3 na 4 osoby cierpiące na depresję nie otrzymuje właściwego leczenia. Istnieje również silny związek między depresją a zachowaniami samobójczymi, a liczba osób z depresją, które popełniają samobójstwo, jest znaczna. W UE rocznie około 48 000 osób z depresją umiera śmiercią samobójczą, podczas gdy liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych wynosi około 23 000.

Statystyki WHO pokazują, że rocznie około 800 000 osób na świecie umiera z powodu samobójstw, a liczba prób samobójczych jest około 20 razy większa. Działania profilaktyczne, poprawa opieki i optymalizacja leczenia pacjentów z depresją mogą przyczynić się do ograniczenia liczby aktów samobójczych. Dostęp do leczenia depresji i zapobieganie samobójstwom stanowi ważne wyzwanie dla Europy.

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost czynników ryzyka depresji i samobójstw, takich jak ograniczona opieka psychiatryczna, izolacja społeczna, zaburzony rytm życia i stres związany z sytuacją finansową. Ważne jest zrozumienie, że depresję można skutecznie leczyć poprzez psychoterapię, leki przeciwdepresyjne lub kombinację obu metod.

Rozpowszechnianie świadomości na temat depresji, edukacja społeczeństwa oraz zwiększenie dostępności do odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zwalczania tej choroby i zmniejszenia liczby samobójstw. Dziękuję za przedstawienie tych informacji i podkreślenie ważności walki z depresją oraz zapewnienia wsparcia osobom zmagającym się z tym problemem.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#leczenie depresji #objawy depresji

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo