Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Cukrzyca w ciąży? Sprawdź od kiedy rusza refundacja systemy monitorowania poziomu glukozy

Od stycznia 2024 roku wszystkie przyszłe mamy ze zdiagnozowaną cukrzycą będą miały dostęp do innowacyjnych systemów monitorowania poziomu glukozy. Jak się okazuję dostęp do przyrządów pomiarowych będą miały nie tylko te kobiety, które muszą podawać sobie insulinę. To spora zmiana związana z profilaktyką i leczeniem cukrzycy w czasie ciąży. Zmiany są efektem wspólnego wysiłku ginekologów, specjalistów od perinatologii, diabetologów oraz samych pacjentek, to właśnie w odpowiedzi na ich apele Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o objęciu przyszłych mam systemem ciągłego monitorowania glikemii.

Cukrzyca w ciąży? Sprawdź od kiedy rusza refundacja systemy monitorowania poziomu glukozy
lucas mendes/pexels

 

 

  • Od stycznia 2024 wszystkie kobiety w ciąży z cukrzycą będą mogły korzystać z systemów ciągłego monitorowania glikemii (CGM), a nie tylko te wymagające podawania insuliny.
  • Systemy CGM pozwalają na ciągłe monitorowanie poziomu glukozy we krwi, co jest istotne w przypadku cukrzycy ciążowej, ponieważ nawet niewielkie odchylenia od normy mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.
  • Cukrzyca ciążowa jest coraz częstszym problemem, ponieważ coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę w wieku powyżej 30 lat.
  • Cukrzyca ciążowa może prowadzić do wielu powikłań u dziecka, w tym makrosomii, wcześniactwa, hipoglikemii noworodkowej i wad rozwojowych.

Eksperci w dziedzinie ginekologii, położnictwa i diabetologii podkreślają, że mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją w dziedzinie monitorowania stężenia glukozy, zwłaszcza za sprawą systemu ciągłego monitorowania glukozy (Flash Glucose Monitoring - FGM). 

Wykaz najważniejszych zmian, które wprowadzono w ciągu ostatnich kilku lat:

  • w 2019 roku wprowadzono refundację dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat z cukrzycą typu 1, 
  • w 2021 roku wprowadzono refundację również dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 3 - wtórną do 18 roku życia. 
  • w 2022 roku dodano do listy pacjentów niewidomych oraz kobiet w ciąży, a także tych na intensywnej insulinoterapii, bez względu na wiek,
  • od stycznia 2024 roku, zostanie wprowadzona refundacja dla wszystkich kobiet w ciąży z cukrzycą.

Dla kogo refundacja systemu ciągłego monitorowania glukozy?

Zdaniem ekspertów zmiana ta jest szczególnie ważna, ponieważ systemy ciągłego monitorowania glukozy pozwalają nie tylko na bieżące monitorowanie poziomu cukru, ale także na analizę tendencji jego zmian. Nieocenione jest również wykrywanie hipoglikemii nocnej, co pozwala na dokładniejsze dostosowanie dawki insuliny.

Cukrzyca ciążowa – diagnoza i leczenie

Statystyki dobitnie wskazują, że niestety, cukrzyca ciążowa staje się coraz bardziej powszechna. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że w 2021 roku liczba kobiet w ciąży z cukrzycą przekroczyła 50 000 rocznie, stanowiąc 12,5% wszystkich porodów. W 2022 roku odsetek ten wyniósł już 16%. Nawet niewielkie wahania poziomu glukozy mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie rozwijającego się dziecka i prowadzić do wielu powikłań, takich jak makrosomia, wcześniactwo, hipoglikemia noworodkowa czy niedotlenienie płodu. Istnieje również ryzyko, że u dzieci urodzonych przez matki z cukrzycą typu 2 wystąpią choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Ciągłe monitorowanie poziomu glukozy jest bardzo cenione przez ginekologów położników, ponieważ pozwala na lepszą kontrolę diety ciężarnej kobiety. Współpraca z diabetologami również staje się łatwiejsza.

Cukrzyca ciążowa jest diagnozowana między 24 a 28 tygodniem ciąży, kiedy następuje największy przyrost płodu. U wielu kobiet wystarczy modyfikacja diety i stylu życia, wcale nie potrzeba podawać im insuliny. To dlatego tak ważne jest ciągłe badanie poziomu glikemii. Trzeba tu podkreślić, że nasz kraj jest w czołówce, jeśli chodzi o badanie poziomu glikemii ciężarnych. Obligatoryjne badanie wszystkich ciężarnych wprowadzono pod koniec lat 90. XX w. W wielu krajach do dziś nawet 1/3 kobiet nie miała rozpoznanej cukrzycy w czasie ciąży. I choć w ostatnich latach mamy w całej Europie mniej porodów, powikłań jest więcej. Wynika to faktu, że coraz starsze kobiety zachodzą w ciążę, a także jest epidemia otyłości. Kobiety już w wieku nastoletnim są otyłe.

– tłumaczy prof. Dorota Bomba-Opoń z Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicium, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Cukrzyca ciążowa a karmienie piersią

Co szczególnie istotne, stałe monitorowanie glikemii ma także duże znaczenie dla karmienia piersią. Kobiety z cukrzycą ciążową często spotykają się z problemami z karmieniem piersią, a to może wpłynąć negatywnie zarówno na matkę, jak i dziecko. Karmienie piersią korzystnie wpływa na tolerancję glukozy u matki, wrażliwość na insulinę oraz zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 zarówno u matki, jak i dziecka. Dzięki monitorowaniu glukozy można lepiej kontrolować poziom glukozy u kobiet w ciąży z cukrzycą i tym samym wspierać karmienie piersią.

Eksperci podkreślają, że kobiety w ciąży, które dowiadują się o swojej cukrzycy, często są przerażone i niepewne, co mają zrobić. Dlatego ważne jest, aby dostarczać im informacje i wsparcie. Cukrzyca ciążowa nie jest winą kobiety, często jest spowodowana czynnikami takimi jak wiek czy nadwaga. Dlatego tak istotne jest ciągłe monitorowanie poziomu glukozy, które pozwala na skuteczne zarządzanie cukrzycą w ciąży i zapewnia zdrowie matki i dziecka.

Podsumowanie:

Refundacja systemów CGM dla wszystkich kobiet w ciąży z cukrzycą to ważna zmiana, która poprawia jakość opieki nad ciężarnymi i zwiększa szanse na zdrowy przebieg ciąży. Systemy CGM mogą być również pomocne w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u kobiet, które miały cukrzycę ciążową.
Eksperci zwracają uwagę na niepokojące dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z których wynika, że na świecie hiperglikemia po raz pierwszy rozpoznana w trakcie ciąży występuje u około jednej na sześć ciąż. Należy dążyć do prawidłowych stężeń glukozy we krwi niezależnie od tego, czy cukrzyca jest przedciążowa czy hiperglikemia rozpoznana została w czasie ciąży.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom

 

#cukrzyca ciążowa #przyczyny cukrzycy ciążowej #objawy Cukrzycy ciążowej

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo