Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ciekawostki turystyczne: Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie leży na Równinie Biłgorajskiej, między Zaklikowem a Frampolem, na południowej granicy województwa lubelskiego i w województwie podkarpackim. Utworzony w 1984 posiada powierzchnię – 401,22 km², powierzchnia otuliny – 605,37 km². Obejmuje wschodnią część kompleksu leśnego Lasów Janowskie.

Rezerwat przyrody Imielty Ług
Lysy; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

O utworzeniu Parku zadecydowały walory przyrodnicze i historyczne. 80% powierzchni Parku zajmują lasy – przeważnie bory sosnowe, sosnowo-jodłowe i mieszane, które w znacznej części mają charakter naturalny. Pozostałą część stanowią stawy, bagna i torfowiska. Lasy stanowią ostoję zwierzyny i ptactwa. Ponadto w obrębie Parku leży teren bitwy partyzanckiej, do której doszło w czerwcu 1944.

W parku znajduje się 7 pomników przyrody i 6 rezerwatów o łącznej powierzchni 4264,69 ha: Jastkowice (leśny, 45 ha), Lasy Janowskie (leśny, 2676 ha), Imielty Ług (torfowiskowy, 737,79 ha), Szklarnia (leśny, 278 ha), Kacze Błota (torfowiskowy, 168 ha), Łęka (leśny, 377 ha).

Z parkiem niemal w całości pokrywa się Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie. Od wielu lat proponuje się utworzenie Janowskiego Parku Narodowego, chroniącego lasy o unikatowym w Polsce stopniu zróżnicowania.

Lasy Janowskie ( również Lasy Janowskie i Lipskie) – wielki obszar leśny położony w północnej części Kotliny Sandomierskiej, na pograniczu województw: lubelskiego i podkarpackiego. Stanowi zachodnią część kompleksu leśnego Puszczy Solskiej.

Lasy Janowskie rozciągają się od okolic Borowa nad Wisłą do okolic Biłgoraja, gdzie graniczą z właściwą Puszczą Solską. Położone na Równinie Biłgorajskiej, ciągną się szerokim pasem, równoległym do Doliny Sanu na południu i Wzniesień Urzędowskich na północy. Największymi miastami regionu są Biłgoraj i Janów Lubelski.

W Lasach Janowskich gleby stanowią głównie piaski tworzące śródlądowe wydmy oraz gleby bielicowe i iły. Liczna zwierzyna – łowiska. Miejsce lubiane przez miłośników grzybobrania.

W okresie II wojny światowej teren walk między niemieckimi oddziałami wojska i policji a oddziałami partyzanckimi Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej oraz partyzantki sowieckiej.

Po II wojnie miejsce walk żołnierzy wyklętych – m.in. oddziału NZW pod komendą Adama Kusza („Garbatego”) z siłami UB i KBW.

Od 2010 uznaje się Lasy Janowskie za ostoję ptaków. Na uznaniu obszaru za ostoję zaważyło występowanie czterech gatunków: głuszca, bociana czarnego, bączka oraz lelka zwyczajnego. Występuje tam m.in. podgorzałka zwyczajna, dzięcioł czarny, bielik zwyczajny, orlik krzykliwy i kania czarna. Łatwo można również spotkać żurawia, zaś we wrześniu i na początku października można w rezerwacie spotkać migrującego rybołowa.

W Szklarni znajduje się hodowla koników biłgorajskich. Na terenie ostoi znajdują się szlaki rowerowe. Ponadto na terenie kompleksu leśnego znajduje się Rezerwat przyrody Imielty Ług, który z kolei jest częścią Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W Gielni znajduje się stanowisko modrzewia polskiego. Atrakcją off-roadową jest Trakt Janowski.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

ps
Wczytuję ocenę...
Wideo