Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Ciekawostki turystyczne: Pałac w Trzeboszu

Pałac w Trzeboszu to zabytkowy budynek zlokalizowany w powiecie rawicki. Pierwszy pałac wybudowano w latach 1712-1714. W latach 1857-1860 poddano go gruntownemu remontowi z przearanżowaniem wnętrz i pozostawieniem okazałej, barokowej fasady.

Pałac w Trzeboszu - widok ogólny od frontu
Mieczysaw; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

W skrzydle budowli powstała wówczas kaplica, którą przygotowano dla żony Karola von Königsdorffa, która była katoliczką. Po śmierci Ferdynanda von Königsdorffa przed budynkiem postawiono dużych rozmiarów rzeźbę jelenia z brązu (zaginęła w okresie II wojny światowej). 

Pałac używany był przez gości licznych polowań. W sali myśliwskiej istnieje strop ozdobiony polichromią przedstawiającą sceny myśliwskie. W 1923 dobra kupił hrabia Zygmunt Czarnecki z Dobrzycy.

Od 1945 majątek stał się własnością Skarbu Państwa, a pałac był użytkowany jako dom mieszkalny przez pracowników PGR z Gościejewicach. W 1992 pałac przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w Poznaniu, która potem go sprzedała. W 2008 nabyła go rodzina Frankiewiczów z Poznania, remontując i zamieniając na ośrodek szkoleniowo-konferencyjny. W 2014 wyremontowano spichlerz, zamieniając go na salę prelekcyjną. Przy pałacu stworzono mini zoo.

Obiekt jest piętrowy i składa się z dwóch skrzydeł: okazalszego, głównego i prostopadłego doń, krótszego. Centralne wejście do skrzydła głównego prowadzi poprzez pozorny ryzalit i zwieńczone jest trójkątnym frontonem. Elewacje ożywione są pilastrami. Korpus główny nakryty jest wysokim dachem czterospadowym, a skrzydło boczne takim samym, lecz niższym. Autorem projektu pałacu był nieznany, zapewne śląski, architekt. W 1926 majątek liczył 559 hektarów.

Z pałacem wiąże się legenda o skarbie, być może zakopanym w jego okolicy przez Johanna Mattiasa von den Schulenburga, generała dowódcy wojsk króla Augusta II Sasa po bitwie ze Szwedami pod Pońcem.

                    
                            

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

ps
Wczytuję ocenę...
Wideo