Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Ciekawostki turystyczne: Pałac w Izbicku

Pałac w Izbicku został wybudowany w XVI wieku. Położony jest w cichym zabytkowym parku w miejscowości 20 km od Opola. Pierwsze szkice pokazujące wygląd budynku są datowane na połowę XVIII wieku. Pałac był niszczony przez kilka pożarów. Odbudowany został w stylu klasycystycznym.

Pałac w Izbicku, 2015
Pudelek; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

W 1921 roku podczas trzeciego powstania śląskiego pałac został spalony i splądrowany. Tym razem odremontowano go w stylu normandzkim.

Po wojnie pałac (w latach 1952–1984) służył jako siedziba Państwowej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego (w latach pięćdziesiątych Technikum Rolniczego). W 1984 roku rozpoczęto remont pałacu. Przyniósł on jednak skutek odwrotny do zamierzonego – budynek utracił swoje zabytkowe wyposażenie.

W roku 2003 został on odkupiony od Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich i przywrócony do dawnego wyglądu przez obecnego właściciela, którym jest Hubert Palm. Otworzył on na terenie budynku hotel. Znajduje się w nim też centrum biznesowe VIP-PALM, boisko i korty tenisowe. Pałac jest otoczony przez jedenastohektarowy park.

Najstarsze udokumentowane zdjęcie pałacu pochodzi z roku 1900. W maju 2011 roku w pałacu miały miejsce obrady Grupy Wyszehradzkiej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

ps
Wczytuję ocenę...
Wideo