Pałac Heyderów – wzniesiony w poł. XIX w. w Grodzisku Wielkopolskim dla ówczesnych właścicieli dóbr grodziskich - Heyderów, na miejscu dawnej rezydencji Opalińskich. Położony jest w parku, frontem zwrócony na południe.
Murowany, otynkowany z boniowaniem. Wysoko podpiwniczony, parterowy z niskim piętrem w poddaszu. Dwutraktowy, czternastoosiowy, z dwuosiowymi ryzalitami bocznymi, wysuniętymi przed fasadę południową. Pośrodku fasady schody i drewniany ganek z balustradą. Dachy niskie kryte papą.
W czasie Powstania Wielkopolskiego w pałacu mieścił się sztab frontu zachodniego. Po II wojnie światowej była tutaj siedziba grodziskich harcerzy, a później przedszkole. Od czerwca 1992 ma tutaj swoją siedzibę Muzeum Ziemi Grodziskiej. W latach 2009/2010 obiekt przeszedł remont, wymieniono m.in. okna i dach, a także odnowiono elewację.
Park Miejski w Grodzisku Wielkopolskim – dawny park krajobrazowy z połowy XIX wieku, zlokalizowany na południowy zachód od Starego Rynku w Grodzisku Wielkopolskim, obecnie funkcjonujący jako park miejski.
Park rozciąga się wokół zabytkowego pałacu. Jego osią jest zachowana częściowo aleja grabowa będąca pozostałością wcześniejszego założenia barokowego z 2 poł. XVIII w.
W parku znajduje się duży staw o pow. 1,36 ha. przez który przepływa Letnica. Rosną tutaj głównie graby, klony, lipy i olsze, ale także dęby i cisy w tym ok. 30 okazów o pomnikowych rozmiarach. Na zachodnim krańcu parku zachowała się barokowa rzeźba żołnierza rzymskiego sprzed 1775 r. z herbem Łodzia i Pilawa.