Unijni ekoszaleńcy zrujnują Polaków » czytaj w najnowszym numerze #GazetaPolska! Więcej »

Ciekawostki turystyczne: Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy leży pomiędzy Płockiem, Gostyninem, Łąckiem, Włocławkiem a Kowalem. Chroni rozległe tereny pradoliny Wisły. Na jego terenie znajdują się rozległe kompleksy leśne, teren parku pokrywa się, niemal w całości, z Leśnym Kompleksem Promocyjnym Lasów Państwowych „Lasy Gostynińsko-Włocławskie”.

Jezioro Rakutowskie
tomkennedyastro - creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Powierzchnia GWPK wynosi 389,50 km², natomiast jego otulina liczy 141,95 km².

Na terenie parku znajduje się wiele obiektów chronionych, np. dąb Jan, którego wiek szacuje się na 300 lat – jego wysokość to około 20 m, a obwód wynosi ponad 500 cm. Jest tam również wiele jezior polodowcowych (np. Lucieńskie, Radyszyn, Łąkie). Cechą krajobrazu GWPK jest dominacja roślinności leśnej. Powierzchniowo przeważają bory sosnowe i mieszane. W dolinach rzek i wokół jezior skupiają się łęgi i olsy. W okolicach Łącka znajduje się kompleks lasów grądowych i dąbrów.

W latach 80. XX wypuszczono na terenie parku kilka par bobrów, które się tu doskonale zadomowiły. Występują tu też rysie, które przywędrowały z Puszczy Kampinoskiej i zadomowiły się na dobre. W ramach parku do 2008 roku działał Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków Chronionych. Reintrodukcję sokoła wędrownego na terenie parku prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Rezerwaty znajdujące się na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego i w jego otulinie: leśne rezerwaty przyrody: Jazy, Olszyny Rakutowskie, Wójtowski Grąd, Jastrząbek, Kresy, Komory, Lucień, Dąbrowa Łącka, Korzeń; rezerwaty faunistyczne: Jezioro Rakutowskie, Łąck; wodne rezerwaty przyrody: Lubaty, Jezioro Drzezno; Gościąż - rezerwat przyrody nieożywionej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
ps
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo