Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Astronauci mają problem z płodnością? Naukowcy potwierdzili: pobyt w kosmosie zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji

Pobyt w przestrzeni kosmicznej może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji, tak wynika z eksperymentu przeprowadzonego na szczurach, które zostały poddane mikrograwitacji i promieniowaniu kosmicznemu.

"Choroba zawodowa” astronautów?
RDNE Stock project - pexels.com
  • Badanie wykazało, że pobyt w kosmosie może zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji.
  • Mikrograwitacja i promieniowanie kosmiczne mogą wpływać na zdrowie naczyń krwionośnych w okolicy penisa, co może prowadzić do dysfunkcji erekcji.
  • U szczurów, które były narażone na mikrograwitację i promieniowanie kosmiczne, stwierdzono zwiększony stres oksydacyjny i zwężenie naczyń krwionośnych w tkance wokół penisa.
  • Autorzy badania sugerują, że leczenie przeciwutleniaczami może pomóc odwrócić niektóre z tych negatywnych skutków.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „FASEB Journal” wskazuje na potencjalne negatywne skutki pobytu w kosmosie na zdolność seksualną. Wcześniejsze badania wykazały, że mikrograwitacja wpływa negatywnie na tętno i ciśnienie krwi astronautów, a niektórzy doświadczają nawet problemów ze wzrokiem.

„Choroba zawodowa” astronautów?

Naukowcy z Florida State University przeprowadzili symulację mikrograwitacji na szczurach, unosząc tylnie kończyny 43 samców pod kątem 30 stopni i utrzymując tę pozycję przez cztery tygodnie. Kolejne 43 samce szczurów zachowywały się normalnie w klatkach. Obydwie grupy szczurów były następnie narażone na różne dawki symulowanego promieniowania kosmicznego, w tym protonów i jonów o różnym stopniu energii. Istniała także kontrolna grupa zwierząt, które nie były narażone na żadne promieniowanie.

Po około roku badacze analizowali objawy zaburzeń erekcji u szczurów. Mierzyli stres oksydacyjny, związany z niskim poziomem przeciwutleniaczy w organizmie, co może prowadzić do zaburzeń erekcji. Innym wskaźnikiem była dysfunkcja śródbłonka, czyli zwężenie naczyń krwionośnych.

Zaskakujące wyniki badań

Wyniki badania wykazały, że szczury narażone na promieniowanie miały znacznie wyższy poziom stresu oksydacyjnego oraz zwężone naczynia krwionośne w obszarze genitalnym, co było związane z zaburzeniami erekcji. W grupie szczurów doświadczających jedynie mikrograwitacji również zaobserwowano zwiększone ryzyko zaburzeń erekcji, ale w mniejszym stopniu niż u szczurów poddanych promieniowaniu.
Badacze sugerują, że leczenie szczurów przeciwutleniaczami może pomóc w odwróceniu niektórych z negatywnych skutków, ale ta koncepcja jeszcze nie została przetestowana.

Głównym wnioskiem z tego badania jest, że astronauci po powrocie na Ziemię powinni monitorować swoje zdrowie seksualne.

– podkreślają naukowcy.

Podsumowanie:

Badanie sugeruje, że pobyt w kosmosie może mieć negatywny wpływ na zdrowie seksualne astronautów. Należy przeprowadzić dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki u ludzi. Naukowcy sugerują, ze astronautów należy monitorować pod kątem zaburzeń erekcji po powrocie z misji kosmicznej.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, faseb.onlinelibrary.wiley.com

 

#astronauci #problem z płodnością

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo