Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Zbrojmistrzyni filmu "Rust" skazana. Wyrok: 18 miesięcy więzienia

Hannah Gutierrez Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust', została skazana na maksymalną karę 18 miesięcy więzienia. Uznano ją winną nieumyślnego spowodowania śmierci operatorki Halyny Hutchins.

Alec Baldwin
By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America - Alec Baldwin - Wikimedia Commons

Do tragedii doszło w 2021 roku podczas próby. Grający główną rolę Alec Baldwin, który nie wiedział, że broń jest załadowana ostrą amunicją, pociągnął za spust i śmiertelnie postrzelił ukraińską operatorkę, a także zranił reżysera Joela Souzę.

"Samodzielnie zamieniłaś bezpieczną broń w śmiercionośną. Gdyby nie ty, pani Hutchins byłaby jeszcze przy życiu"

– podkreśliła sędzia Mary Marlowe Sommer.

26-letnia Gutierrez Reed odpowiadała za bezpieczeństwo i przechowywanie broni na planie filmowym. Jest pierwszą osobą, która stanęła przed sądem i została skazana w tej sprawie.

W trakcie procesu oskarżyciele twierdzili, że wielokrotnie naruszała protokół bezpieczeństwa i w wykonywała swoje obowiązki bez zachowania należytej ostrożności, co doprowadziło do śmierci Hutchins. Obrona argumentowała, że zbrojmistrzyni stała się kozłem ofiarnym za uchybienia w organizacji planu filmowego.

W marcu sędziowie przysięgli uznali Gutierrez Reed winną nieumyślnej śmierci Halyny Hutchins. Została uniewinniona z osobnego zarzutu manipulacji dowodami.

Adwokaci Gutierrez Reed zapowiadają odwołanie od wyroku.

Alec Baldwin także został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci ukraińskiej operatorki. Jego proces spodziewany jest w lipcu. Aktor nie przyznaje się do winy.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo