Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Za muzykę do "Marzyciela" dostał Oscara. Przed nami wyjątkowy koncert

Zdobywając w 2005 r. Oscara za muzykę do "Marzyciela", Jan A.P. Kaczmarek przeszedł do historii sztuki filmowej – powiedział dyrektor NCK prof. Robert Wiśniewski. Koncert muzyki Kaczmarka odbędzie się 4 grudnia o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.

Jan A.P. Kaczmarek
Michał Nadolski, - Wikimedia Commons

W programie znalazła się muzyka Jana A.P. Kaczmarka do takich filmów, jak: "Marzyciel", "Mój przyjaciel Hachiko", "Wieczór", "Całkowite zaćmienie", "Niewierna", a także "Wojna i pokój", "Quo vadis" i "Magnezja".

Na estradzie wystąpią m.in. śpiewaczka Iwona Sobotka i Gabriel Niedziela (gitara), Dominik Wania (fortepian), Zbigniew Chojnacki (akordeon) i Piotr Maślanka (cymbały), a także Chór Filharmonii Narodowej i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

- Zdobywając w 2005 r. Oscara za muzykę do "Marzyciela", Jan A.P. Kaczmarek przeszedł do historii sztuki filmowej, dołączając do znakomitego, elitarnego grona kompozytorów o polskich korzeniach, którzy zostali uhonorowani tym najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w branży: Leopolda Stokowskiego, Bronisława Kapera i Victora Younga

- powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

Zaznaczył, że twórczość tego ostatniego Narodowe Centrum Kultury wspólnie z partnerami popularyzuje podczas Victor Young Jazz Festival, który odbywa się od kilku lat we wrześniu w Mławie. Dodał, że 70. urodziny Jana A.P. Kaczmarka są dobrą okazją, żeby przypomnieć jego dokonania muzyczne związane z filmem i teatrem.

- Myślę, że w trudnym dla kompozytora czasie zmagań z chorobą fakt wspólnego spotkania znakomitych artystów i publiczności, która kocha i docenia jego dzieła, ma dla bohatera wieczoru ogromne znaczenie. Jego dokonania zasługują na popularyzację. Serdecznie zapraszam wszystkich na poniedziałkowy koncert. Myślę, że to będzie wieczór pełen poruszających doznań

– powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

Dyrygentka koncertu Monika Wolińska w jednym z podcastów Narodowego Centrum Kultury powiedziała, że będzie to jej kolejny koncert prezentujący twórczość Kaczmarka, ale podchodzi do wybranego repertuaru jak do nowych utworów.

"Jeszcze raz patrzę w partyturę, na nowo staram się odkryć tę muzykę. Te dzieła za każdym razem brzmią podczas koncertów troszeczkę inaczej" – powiedziała Monika Wolińska.

Organizatorem poniedziałkowego koncertu są Narodowe Centrum Kultury i Filharmonia Narodowa.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 r. w Koninie. Pochodzi z muzycznej rodziny. Jego dziadek był skrzypkiem, wykonywał m.in. muzykę na żywo do filmów w kinie. Jako dziecko Kaczmarek uczył się gry na fortepianie. Pierwszy sukces odniósł w liceum w Koninie, dla którego skomponował hymn szkolny, tworzył też muzykę do szkolnych przedstawień teatralnych. Marząc o karierze dyplomaty, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podobno zdanie co do swojej kariery zmienił po odbyciu stażu w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Innym awangardowym teatrem, z którym współpracował w latach siedemdziesiątych był Teatr Ósmego Dnia. Tam stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Podczas trasy koncertowej po USA nagrali w 1982 r. płytę długogrającą "Music for the End" dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records. W 1989 r. Jan A.P. Kaczmarek wyjechał do Los Angeles.

Kaczmarek jest autorem muzyki do takich filmów, jak m.in.: "Całkowite zaćmienie" i "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Hania" Janusza Kamińskiego, "Horsemen – jeźdźcy Apokalipsy" Jonasa Akerlunda, "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona i "Aż po grób" Aarona Schneidera. W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do "Doliny Bogów" Lecha Majewskiego (2019), "Magnezji" Macieja Bochniaka (2020), "Śmierci Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego (2021) i do "Van Gogha" Daniela Fridella. W 2005 r. dostał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" Marca Forstera.

W 2004 r. Kaczmarek powołał Instytut Rozbitek – miejsce robocze spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Jest także twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 r.

W styczniu br. córka artysty Anastazja Davis zorganizowała w sieci zbiórkę na leczenie Jana A.P. Kaczmarka, który od dłuższego czasu cierpi na schorzenie neurologiczne o postępującym przebiegu – zanik wieloukładowy (MSA – multiple system atrophy). Jak poinformowała Davis, stan zdrowia artysty jest na tyle słaby, że całkowicie uniemożliwia mu pracę. Kompozytor nie może samodzielnie się poruszać i wymaga stałej opieki. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo