Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wyjątkowa szopka na placu Świętego Piotra i w sali audiencyjnej. Zapłonęła też choinka [WIDEO]

Na Placu Świętego Piotra odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince. Tegoroczna szopka nawiązuje do pierwszego żłóbka, jaki powstał 800 lat temu z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu w miasteczku Greccio w stołecznym włoskim regionie Lacjum. Świerk przywieziono z alpejskiej gminy Macra w Piemoncie.

Szopka
Cindy Wooden - Vatican Media

Na placu Świętego Piotra zgromadziły się o zmierzchu setki osób.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Watykanu i lokalnych władz oraz Kościoła z terenów, które ofiarowały szopkę i świąteczne drzewko: z Rieti w stołecznym regionie Lacjum oraz Piemontu.

Szopka, wykonana na zlecenie diecezji w Rieti przywołuje scenerię Greccio, małego miasteczka, które przypominało świętemu Franciszkowi z Asyżu Betlejem i dlatego tam po powrocie z Ziemi Świętej postanowił stworzyć w 1223 roku żywą szopkę. Tak narodziła się tradycja szopek.

Szopkę w Watykanie, nawiązującą do sanktuarium w Greccio, zaprojektował Francesco Artese, a przy jej wykonaniu pracowali także po raz pierwszy artyści z rzymskiego miasteczka filmowego Cinecitta, między innymi malarze.

Choinkę przywiezione zostało z miejscowości Macra koło Cuneo w Piemoncie, w której mieszka 48 osób. Drzewko, jak wyjaśniono, ma ponad 50 lat i było przeznaczone do wycinki z powodów bezpieczeństwa. Udekorowano je szarotkami alpejskimi.

Po ceremonii na kolację w kolumnadzie Berniniego zaproszono 150 bezdomnych i ubogich. Wydarzenie to przygotowała między innymi Dykasteria do spraw Posługi Miłosierdzia, której prefektem jest kardynał Konrad Krajewski.

"Gest zapalenia lampek i inauguracji szopki łączy się w ten sposób z miłosierdziem Ojca Świętego"

- powiedział polski kardynał, papieski jałmużnik, cytowany przez Vatican News.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki przed bazyliką watykańską wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Watykańska sala audiencyjna ma w tym roku także specjalną szopkę - mozaikę ze szklanych płytek weneckich, stworzoną przez Alessandro Serenę, przedstawiającą św. Franciszka i św. Klarę z Asyżu. Papież modlił się tam dziś rano. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap, Vatican News, Catholic Sat

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo