Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szef MSZ o książce red. Sakiewicza: Współczesny patriotyzm nie może nie czerpać z dziedzictwa I Rzeczypospolitej

Podczas XXX Targów Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, odbywa się promocja drugiego wydania książki „Testament I Rzeczypospolitej” Tomasza Sakiewicza. Gratulacje na ręce autora książki złożył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który podkreślił, jak ważna jest spuścizna I Rzeczpospolitej dla współczesnych postaw patriotycznych.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Szanowny Panie Redaktorze, Gratulując Panu wieloletniej pracy nad spuścizną Rzeczypospolitej Obojga Narodów jestem przekonany, że współczesny polski patriotyzm nie może nie czerpać z najlepszego dziedzictwa I Rzeczypospolitej 
- odrzucenia despocji na Wschodzie i absolutyzmu na Zachodzie 
- ideałów wolności i praw obywatelskich, odpowiedzialności obywateli za państwo jako dobro wspólne, władzy publicznej pochodzącej z wyboru
- różnorodności i tolerancji w relacjach wewnętrznych - a oparcia stosunków między narodami na zasadzie wolni z wolnymi, równi z równymi.

- zwrócił uwagę szef polskiej dyplomacji, minister Zbigniew Rau nawiązując do promocji II wydania „Testamentu I Rzeczpospolitej”.


W 2014 r. ukazało się pierwsze wydanie książki Tomasza Sakiewicza - "Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego". Autor postanowił przedstawić w niej ideę niezależnego od Rosji państwa polskiego, którą chciał wprowadzić w życie tragicznie zmarły w 2010 r. prezydent RP, prof. Lech Kaczyński.

Sakiewicz dowodził, że Lech Kaczyński kontynuuje tradycję I i II Rzeczypospolitej. 

"Na ile historia Polski od czasów Piastów wpływa na dzisiejsze wydarzenia, takie jak konflikt z Rosją, tragedia smoleńska czy wojna na Ukrainie? Na ile wybory dokonane przez dwa różne słowiańskie narody spowodowały, że ich dzieje potoczyły się zupełnie inaczej? Dlaczego Stalin bał się Piłsudskiego, a Putin uznał Lecha Kaczyńskiego za śmiertelnie niebezpiecznego wroga?"

- pytał Tomasz Sakiewicz.

Dziś w kontekście brutalnej wojny wywołanej przez Rosjan, te pytania stają się jeszcze bardziej aktualne, a co więcej - pojawiają się też nowe, które również wymagają odpowiedzi.

- Dlaczego Rosja tak zażarcie walczy o Ukrainę i dlaczego mieszkańcy dawnego Wielkiego Księstwa Moskiewskiego poświęcają dobrobyt na rzecz polityki imperialnej? 

Dlatego też - w świetle nowych wydarzeń - ukazuje się drugie wydanie "Testamentu I Rzeczypospolitej" ubogacone nowym wstępem i przedmową, a także kilkoma istotnymi dokumentami związanymi z aktualną sytuacją.

Książkę zamawiać można także na sklep.gazetapolska.pl

 

 Źródło: Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo