Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wrony w Kenii czeka przykry los. Władze zdecydowały o ich wybijaniu

Rząd Kenii wypowiedział wojnę wronom domowym, ogłaszając plany wyeliminowania miliona ptaków do końca tego roku.

Wrona
connie_sf - pixabay.com

Kenijskie służby ochrony dzikiej przyrody (KWS), tłumacząc konieczność walki z wronami, w oświadczeniu opublikowanym w minioną sobotę, podkreślały uciążliwy charakter tych ptaków, określając je jako inwazyjne, nękające społeczeństwo od dziesięcioleci.

Na spotkaniu z hotelarzami, weterynarzami i obrońcami zwierząt tłumaczono, że eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Według KWS wrony domowe nie tylko wyparły lokalne gatunki ptaków z ich naturalnych siedlisk, ale także spowodowały znaczne niedogodności dla turystów, szczególnie w branży hotelarskiej na wybrzeżu.

Rząd uznał, że trzeba wyeliminować wrony z nadmorskiego krajobrazu Kenii i należy to zrobić natychmiast.

Wrona domowa (Corvus splendens), znana również jako wrona indyjska, cejlońska lub wrona Colombo, pochodzi z Azji, a do Afryki Wschodniej sprowadzono ją pod koniec XIX stulecia. Najpierw do Zanzibaru, gdzie wrony miały zająć się oczyszczaniem wyspy z padliny i organicznych odpadów.

Szybko jednak uznano je za szkodniki i wydano im walkę. Za każdą przyniesioną martwą wronę lub jej jajo wypłacano nagrodę.

Z Zanzibaru wrony rozprzestrzeniły się na Afrykę kontynentalną, a dzięki swoim niezwykłym zdolnościom adaptacyjnym do lat 80. XX wieku opanowały całe wschodnie wybrzeże kontynentu.

Ich populacja, mimo wielokrotnych prób masowego trucia i odstrzeliwania, stale rośnie.

Wrony domowe zdaniem służb szykujących się do ich eksterminacji nie tylko wypierają rodzime gatunki ptaków, ale przenoszą choroby, niszczą uprawy i zakłócają spokój mieszkańców i turystów swym nieustannym skrzeczeniem i atakowaniem restauracyjnych stołów z pozostawionymi resztkami jedzenia.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Kenia #świat #ptaki #wrony

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo