Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wizyty w zoo poprawiają zdrowie seniorów? Sprawdzą to wrocławscy naukowcy

Wrocławscy naukowcy badają wpływ wizyt w zoo na stan zdrowia i jakości życia odwiedzających to miejsce seniorów. Rezultatem końcowym projektu będzie przygotowanie dla ogrodu zoologicznego propozycji ścieżki edukacyjno-zdrowotnej.

Słoń
garethdoc - pixabay.com

Ponad 250 seniorów w wieku powyżej 60 lat bierze udział w projekcie, który prowadzą naukowcy z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W ramach projektu obserwowane i badane są osoby w wieku powyżej 60 lat, które będą odwiedzać wrocławski ogród zoologiczny raz na kwartał przez czas trwania eksperymentu, czyli od października 2023 r. do czerwca 2024 r.

"Wizyta będzie organizowana w taki sposób, by nasi uczestnicy pokonali liczbę kroków zgodną z zaleceniami WHO: 6-8 tys. kroków dziennie dla osób powyżej 60. roku życia" - wyjaśniła dr Dagmara Gaweł-Dąbrowska, koordynator projektu "ZOO Wrocław partnerem strategicznym budowania potencjału zdrowotnego seniorów".

Ze strony ogrodu zoologicznego członkiem zespołu jest mgr inż. Marta Zając-Ossowska, dyrektor naczelna ZOO Wrocław sp. z o.o.

W projekcie uczestniczy 255 seniorów, a rekrutacja odbyła się przez uniwersytety trzeciego wieku, domy seniora i portale społecznościowe wrocławskich seniorów. Każdy z seniorów otrzymał roczną kartę wstępu do zoo.

"Podczas pierwszej wizyty mieliśmy wykonywane badania ciśnienia krwi i tętna. I widać było, jak taka aktywność, czyli dłuższy, szybki spacer, wpływa na nasze wyniki" - powiedziała uczestniczka programu Barbara Kretschmer.

Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem, opiekun i doradca tego projektu dr hab. Tomasz Zatoński podkreślił w rozmowie z PAP, że realizowany projekt jest elementem szerokiej strategii, która wpisuje się w społeczną odpowiedzialność uczelni.

"W tym roku odbędzie się już druga edycja organizowanej wspólnie z miejskim samorządem naszej konferencji +Zielona uczelnia w zielonym mieście+ i propagujemy w jej ramach ekologiczne aspekty życia. W naszym autorskim projekcie chcemy zbadać, jak kontakt z przyrodą, ze zwierzętami, przebywanie na świeżym powietrzu wpływa na populację seniorów w mieście" - powiedział prof. Zatoński.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP,

 

#Zoo #słoń

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo