Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ten zespół powstał ponad 73 lata temu. Film "Na zawsze Melomani" - już w kinach

W polskich kinach studyjnych można zobaczyć film "Na zawsze Melomani", o zespole jazzowym, który powstał ponad 73 lata temu w Łodzi, a grali w nim m.in. Krzysztof Komeda i Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – powiedział Polskiej Agencji Prasowej scenarzysta i producent filmu Igor Mertyn.

Zespół Melomani
materiały prasowe - materiały prasowe

Film dokumentalny "Na zawsze Melomani" opowiada historię zespołu jazzowego, który na przełomie 1949 i 1950 r. utworzyli w Łodzi m.in. Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Andrzej "Idon" Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold "Dentox" Sobociński, Witold Kujawski i Krzysztof Komeda.

Jego twórcy wykorzystali materiały archiwalne i wypowiedzi Andrzeja "Idona" Wojciechowskiego, Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego, a także wielu innych artystów. W zaproszeniach na pokazy w Polsce w kinach studyjnych umieszczono informację o dosyć oryginalnym początku Melomanów: "Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. A mogła trafić gdzie indziej".

Reżyserem dokumentu jest Rafał Mierzejewski, scenarzystą i producentem Igor Mertyn, autorem zdjęć Edgar Griszczuk, a za montaż filmu odpowiadał Wojciech Zieliński.

- "Na zawsze Melomani" to mój debiut pełnometrażowy jako scenarzysty i producenta

– powiedział Igor Mertyn. "Opowiada historię zespołu Melomani, który powstał w Łodzi w 1949 r. Trudno dziś to sobie wyobrazić, ponieważ nazwiska jego członków młodemu widzowi mówią znacznie mniej, ale pokoleniu starszych na pewno dużo" – dodał.

Zespół grał w czasach, gdy w Polsce jazz był zakazany, czyli w latach 1949-1956.

"Wówczas koncertowano albo w mieszkaniach prywatnych, albo na zamkniętych koncertach. W innych krajach komunistycznych za granie jazzu szło się do więzienia, np. w Związku Sowieckim lub w Czechosłowacji. W ówczesnej NRD grano tylko marsze wojskowe i nie znano innej muzyki" – mówił scenarzysta. "Wtedy też, mimo niesprzyjających warunków, tworzyła się nie tylko polska szkoła jazzu, ale także filmu i plakatu" – powiedział.

"Po odwilży władze komunistyczne zgodziły się w 1956 r. na pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej w Sopocie" – przypomniał Mertyn. "Do nadmorskiego kurortu przyjechało wówczas około 20 tys. fanów muzyki jazzowej. Rok wcześniej, gdy odbywał się festiwal młodzieży na stadionie w Warszawie, przez tydzień trwały próby i przygotowania łącznie z selekcją i organizacją publiczności" – zaznaczył producent.

Film "Na zawsze Melomani" kręcony był głównie w Łodzi, bo zespół powstał w siedzibie YMCA przy ul. Moniuszki. Tam realizowano część zdjęć. Ważnym miejscem dla Melomanów był też inny łódzki adres – Kilińskiego 43, gdzie w mieszkaniu rodziców Witolda Sobocińskiego muzycy mieli pierwsze próby. Melomani regularnie grywali koncerty. Wystąpili m.in. w jednej z pierwszych etiud Romana Polańskiego "Rozbijemy zabawę".

- Film "Na zawsz Melomani" to trochę nostalgiczna opowieść o Łodzi, wtedy mieście kultury jazzowej i filmowej, którego już nie ma i zdaje się nie powróci, chyba że coś się nie zmieni w kształtowaniu polityki kulturalnej miasta

– powiedział Mertyn.

"Film został świetnie przyjęty przez publiczność. Ktoś powiedział na spotkaniu z nami, że dzięki filmowi przypomnieliśmy mu złote czasy jazzu, które znał tylko z opowieści rodziców" – dodał producent.

- Bardzo spontaniczne z niesamowitą energią było spotkanie z publicznością po projekcji na festiwalu "Dwa brzegi" w Kazimierzu Dolnym

– przekazał.

Po filmie "Na zawsze Melomani" Igor Merty pozostał wierny tematyce związanej z dawnym polskim Hollywood.

- Skończyłem właśnie film "Przypadek filmowej Łodzi", który niebawem będzie miał emisję w TVP

– powiedział.

- To opowieść o Łodzi oczami osób kultury z różnych dziedzin: filmu, muzyki, plastyki, ale też muzealnika, badacza historii kinematografii, publicystów. Opowieść, której punktem wyjścia jest "wygnanie" z Łodzi Franka Gherego i Davida Lyncha przez polityków, głównie PO i SLD

– wyjaśnił scenarzysta.

"Szykuję także film dokumentalny pełnometrażowy o drugiej fali punk rocka, a więc okresie transformacji w Polsce. I zupełna niespodzianka, z Rafałem Bryllem przygotowujemy film fabularny, familijny" – podsumował Igor Mertyn.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo