Nadeszła jesień. Co to oznacza? Palenie w piecach i kominkach. Więcej spalin i co najgorsze smog. Co to takiego? Wszyscy o nim słyszeli i słyszą co roku gdy zrobi się trochę zimno.
Smog czyli zanieczyszczenie powietrza. Jest to zjawisko zanieczyszczeń powietrza, czyli nagromadzenia toksycznych związków chemicznych i pyłów zawieszonych. Powstaje on na skutek wymieszania się mgły z dymem i spalinami, które zostają skumulowane pod warstwą ciepłego powietrza, tworzącego parasol nad danym regionem.
Smog najczęściej pojawia się w wilgotną i bezwietrzną pogodę oraz gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Związki chemiczne i pyły połączone z parą wodną wpływają bardzo źle na drogi oddechowe.
Problemy zdrowotne pojawiają się w zależności od składu dymu. PM10, czyli cząsteczki o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów, w dużej mierze zatrzymywane są w górnych drogach oddechowych, podrażniając błonę śluzową nosa, gardła, krtani, a nawet tchawicę i oskrzela. PM2,5 to pyły, które penetrują głębiej do oskrzelików, przez co działają drażniąco na dolne drogi oddechowe, powodując napady kaszlu, duszności, szczególnie u osób ze skłonnością do chorób obturacyjnych, tj. astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Są też - rzadko mierzone, ale bardzo niebezpieczne - PM1, przenikające do pęcherzyków płucnych, oraz jeszcze mniejsze PM0,1, które dostają się do krwiobiegu i działają toksycznie ogólnoustrojowo. To one prowadzą do złego samopoczucia, powodują bóle głowy, mogą zmieniać parametry ciśnienia tętniczego krwi, przez co wpływają niekorzystnie na układ krwionośny, a także ośrodkowy układ nerwowy.